Hakas Kahramanlık Destanı Han Orba (İnceleme-Metin)
Khakassian Heroic Epos Khan Orba (Analyze-Text)
  1. Tez No: 221634
  2. Yazar: ERHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUVAFFAK DURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 545
Özet
Güney Sibirya bölgesindeki Hakas Türklerine ait olan Han Orba Destanı tümüyle kahramanlık konusunu isleyen bir destandır. Destan meshur Hakas haycısı Semyon Sulbayev tarafından haylanmıs, Alevtina Maytakova tarafından yazıya geçirilmistir. Bu çalısmada metnin transkripsiyonu yapılmıs daha sonra da Türkiye Türkçesi'ne aktarılmıstır. Metnin sekil özellikleri ve destan gelenegi içerisindeki yeri belirtildikten sonra metindeki epizot ve motif yapısı incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Han Orba epic, which belongs to Hakas Turks living in the South Siberia district, is completely about ?heroism and bravery.? This epic was narrated by Semyon Shulbaev and was written by Alevtina Maitakova. In this study firstly, the above mentioned text has been transcribed and then has been translated into Turkish. The form of the text have been figured out and its place in the epic tradition is specified. After, the motivational structure and the episode in the text have been analysed.