Fransa hakimiyeti'nde Cezayir (1914-1954)
Algeria under the domination of France (1914-1954)
- Tez No: 221698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OSMAN UMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tezimin giriş bölümünde; Cezayir adının anlamını ve kökenini, ilkçağlarda ve İslam hakimiyeti döneminde Cezayir'de hangi devlet ve toplulukların hüküm sürdüğünü ve Kuzey Afrika'ya haçlı akınlarını inceledim.Tezimin birinci bölümünde; Cezayir'i Osmanlı hakimiyeti döneminde inceledim ve XVI. yüzyıldan başlayarak XVIII. yüzyıla kadar gelişen olayları ele aldım.Tezimin ikinci bölümünde; Cezayir'in Fransa hakimiyetine girmesiyle birlikte meydana gelen olaylar ve direniş hareketleri hakkında genel bilgi verdim.Tezimin üçüncü bölümünde; I. Dünya Savaşı'nda Fransa safında yer alan Cezayir halkının rolleri ve savaştan sonra bağımsızlık uğrunda mücadele veren Milliyetçi liderleri inceleyerek, bu liderler üzerinde Atatürk'ün yeri ve önemi hakkında da bilgi verdim.Tezimin dördüncü bölümünde ise; II. Dünya Savaşı'na Cezayir halkının ikinci kez Fransız safında yer alması ve savaş sonrası çıkan Mayıs Setif ayaklanmasını inceledikten sonra, Cezayir'de Fransız yönetimini ele aldım. Sonuç, bibliyografya ve ekler kısmını koyarak tezimi tamamladım.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of my thesis, I studied the meaning and origin of the name Algeria, and which states and communities ruled in the first ages and during the period of İslamic domination and the crusades to North Africa.In the first part of my thesis, I studied Algeria under the domination of the Otoman Empire and I was interested in starting from XVI. century until XVIII. century.In the second part of my thesis, Igave general information about the events which happened after Algeria had gone under the domination of France and the resistance movements.In the third part of my thesis, studying the role of the Algerian people who took part on the side of France in the World War I. and the nationalist leaders who struggled for the independence after the war, I gave information about the place and importance of Ataturk on these leaders.In the fourth part of my thesis, after having studied the fact that the Algerian took part on the side of France in the World War II. for the second time and May Setif rebellion which broke out after the war, I deal with the French ruling in Algeria. I completed my thesis by putting result, bibliography and additions.