1900-1978 yılları arasında Azerbaycan'da şehirleşme yerleşik hayat
Urbanisation and settlement in Azerbaijan during 1900-1978
  1. Tez No: 221729
  2. Yazar: VEFA GURBANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. TUNCER BAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
?1900?1978 Yıllarında Azerbaycan'da Yerleşik Hayat ve Şehirleşme? isimli tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Azerbaycan adının menşei, Azerbaycan'ın coğrafyası ve kısa tarihçesi yer almaktadır. İkinci bölümde Azerbaycan'ın en eski yerleşim alanları olan mağaralardan, 20. yüzyıla kadar olan dönemdeki yerleşme ile ilgili süreç anlatılmaktadır. Bu bölümde ayrıca İslamiyet'in Azerbaycan yerleşim yerlerinin yapılanmasına olan etkisinden, şehirlerin gelişimini etkileyen siyasi, ekonomik, sosyal ve doğal unsurlardan, 19. yüzyılda Azerbaycan şehirlerinin iktisadi durumunu anlatan kaynaklardan, şehirlerdeki faaliyetlerden bahsedilmektedir. Üçüncü bölüm tezin en uzun bölümüdür ve burada Azerbaycan'daki bütün şehirlere değinilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan'da şehirleşme süreci, yeni şehirlerin kurulması, Azerbaycan'ın turizm merkezleri, turistik yollardan bahsedilmiş, şehirlerde hayatın kolaylaştırılması yönünde yapılan faaliyetlere değinilmiştir. Dördüncü bölüm genel değerlendirme bölümüdür. Burada şehir nüfusunun artış kaynakları anlatılmış, şehirlerin sınıflandırılması yapılmış, Azerbaycan'ın iktisadi bölgelerinden bahsedilmiştir. Ayrıca dördüncü bölümde şehir isimlerinin değiştirilmesine ve günümüze kadar almış oldukları farklı isimlere değinilmiştir. Bir de tezin sonunda tabloda nüfus artışı, kırsal ve şehir nüfusunun oranlarının değerlendirilmesi, Azerbaycan'daki şehir tipli kasabaların listesi ve onların nüfusu, şehirlerin ihtisaslaşması vs. anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists four parts. First part of the thesis is about the origin of the name, geography and short history of Azerbaijan. Second part of the thesis is about the progression beginnig from caves untill 20 th century. Also in this part explained architectural changes in Azerbaijan after becoming Muslim country. Third part is the longest part of this thesis. You can find information about all of the Azerbaijani cities in this part. Also you can find information about tourism centers, touristic roads in Azerbaijan, about new cities which established during Soviet Union. Forth part is common evaluation of Azerbaijani cities. İn this part classified Azerbaijani cities, explained the population increase resources, also explained Azerbaijani economic regions. At the end of the thesis you can find tables about classification of Azerbaijani cities, classification of Azerbaijani towns, their population and specialization.