İnşâ-i Merğûb ve İlm-i İnşâ'da müsta'mel lügatler(inceleme-metin)
İnşâ-i Merğûb ve İlm-i İnşâ'da müsta'mel lügatler(textual analysis-text)
  1. Tez No: 221728
  2. Yazar: ÖMER İNCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Haberleşme insan için bir ihtiyaçtır. Haberleşmenin geçmişi bu sebeple insanlık tarihi kadar eskidir. Önceleri değişik yol ve yöntemlerle sağlanan haberleşme, yazının bulunmasından sonra yazışma şekliyle devam etmiştir. Mektup, duygu ve düşüncelerin de iletilmesine yarayan bir araç olarak sevilmiş ve yaygın olarak kullanılmıştır. Mektup; Klasik Edebiyât Döneminde; kendine özgü kuralları ve geleneğiyle, dil ve üslubuyla bir sanat olarak kabul edilmiştir. Bu sanatın kurallarını ve inceliklerini öğretici nitelikteki eserler sanatın yaygınlaşmasında yardımcı olmuştur. Toplumun iç yapısını yansıtan mektuplarda toplumun ve insanın bilinmeyen yönlerini bulmak mümkündür. Toplumun yaşam ve kültürüne paralel bir değişim süreci yaşayan mektup; Tanzîmât süresince dil ve içerik olarak değişim göstererek kalıcılığını sürdürmüştür. Uygarlık düzeyinin gelişmesi ile değişen ve çoğalan haberleşme yol ve yöntemleri sanatlı mektubun sonunu hazırlamıştır denilebilir. Günümüzde hızlı iletişim çağını yaşıyan toplum mektubu daha dar bir çerçevede kullanmaktadır. Mektuba karşılık olarak; elektronik ortamda mesaj ve e-mail'ler daha yaygın kullanılmaktadır. Bugün yazışma ihtiyacı; yeni yol ve yöntemlerle, yine yazışarak yaygın olarak sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication is a need for the people. Thus, the history of communication is as old as the history of mankind. The communication which had been established in the beginning by various means, continued in the form of correspondence after the discovery of writing. Letter has been appreciated as an instrument which conveys feelings and thoughts and has been used widely. In the era of Classical Literature, Letter with its distinctive rules, tradition, language and style had been accepted as an art. The works which introduced the rules and details of this art helped this art become widespread. It is possible to find the unknown aspects of the society and humankind within the letters which mirror the internal structure of the society. The letter went through a transformation process in parallel with life and culture of the society and sustained its permanency during the Tanzîmât Period in terms of linguistic and contextual transformation. It could be said that the communication means and methods which changed and increased due to the rise of the civilization level has given an end to the literary letter. The present society going through an age of fast communication are using the letter in a narrower framework. Messages and e-mails in the electronic media are used more commonly in response to the Letter. The need for correspondence today continues in a widespread manner by new means and methods of writing.