Finansal raporlama sürecindeki sorunlar ve çözüm önerileri
Issues at financial reporting process and improvement suggestions
- Tez No: 221779
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ÜNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada finansal raporlama sürecindeki sorunların tartışılması ve tespit edilen çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda finansal raporlama sürecindeki katılımcıların süreç hakkındaki tutum ve davranışları, sürece katkıları ve süreçten bekledikleri bilgilerin toplanması için anket çalışması yapılmıştır. Çıkan sonuçlara göre skandallar sonucunda finansal raporlama sürecine duyulan güvenin azalmış, katılımcıların karar alma süreçlerinde başka kaynaklardan gelen bilgileri de değerlendirdikleri ortaya çıkmıştır. Anket çalışmasından çıkan diğer bir sonuçta yatırım kararı sürecinde finansal olmayan bilgilerin finansal bilgiler kadar önemli olduğudur. Söz konusu finansal olmayan bilgilerin finansal raporlarda ne kadar ve nasıl yer aldığını tespit etmek üzere ikinci bir çalışma, IMKB 30 endeksindeki firmaların yıllık faaliyet raporlarının incelenmesi yapılmıştır. Bu incelemeden çıkan sonuç firmaların finansal olmayan, operasyonel ve ileriye dönük bilgileri sunmaktan kaçındıkları olmuştur.Toplanan bu bilgiler ışığında finansal raporlama sürecindeki sorunlar içerik, süreç ve raporlama dili/yöntemi başlıkları altında incelenmiştir. İçerik sorununa çözüm olarak isteğe bağlı raporlama anlayışının teşvik edilmesi önerilmiştir. Süreçteki sorunlar için ise hissedar-yönetici çıkar çatışmasının kurumsal yönetim ilkelerinin getirilmesi, sürecin denetim parçasında ise denetleyen ile denetlenen arasındaki ticari ilişkin yeniden ele alınması gerektiği belirtilmiş, güç dengesini koruyacak tedbirlerin alınması önerilmiştir. Raporlama dili/yöntemi açısında ise mali tablolar ile muhasebe standartlarındaki sorunlu noktalar tartışılmış, mevzuat ve yapım sürecine ilişkin tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s been aimed to reveal and discuss the issues at financial reporting process and bring improvement suggestions. In this regard, a survey has been made in order to understand the attitude and behaviors of the participants during the process and the information that they expect. As per results, it?s been understood that the participants lose their confidence on the reliability of the financial reporting and use the information from other sources on their investment decision process. Survey results also showed the relative importance of the non-financial information compared to financial information. Meanwhile, for the purpose of finding out how non-financial information are being reported, a second study, investigation of IMKB 30 Index firms? annual reports was conducted. Outcome of this study displayed that the firms are not keen on reporting non-financial, operational and forward looking information.Within the light of information collected, the problems of reporting process studied under 3 major headings; content, process and reporting language/system. For the content type problems, encouragement of voluntary disclosure understanding was proposed. Corporate governance principals and measures to rebalance the relations between auditors and firms were suggested. Finally, the problems at financials and accounting standards were discussed and recommendations for legislation creation process were made.