Basın ilanlarında görsel iletişim tasarımı
The visual communication design in news release
- Tez No: 221783
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SAVAŞ GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Journalism, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Basın ilanlarında görsel iletisim tasarımı baslıklı bu çalısmanın amacı, ticari iletisim sürecinde basın ilanlarının hazırlanmasında izlenen strateji ve taktiklerin saptanması, yaratıcı çalısmalarda rol oynayan unsurların neler oldugunun tespit edilmesidir. Çalısmamızda basın ilanlarında kullanılan görsel iletisim unsurları bes temel degisken ile sınırlandırılmıs ve degerlendirilmistir. Bunlar; fotograf, illüstrasyon, tipografi, logo ve renktir. Çalısma dahilinde yaptıgımız arastırmanın evreni 2006 yılında yayınlanan toplam 28 basın ilanından olusmaktadır. Arastırmanın örneklemini ise, reklamcılık sektörünün en önemli sektörel yayınlarından biri kabul edilen Lürzer's Archive dergisinde, 2006 yılında yayınlanan 14 basın ilanı ve 2006 Kırmızı Basında En yiler Reklam Ödülleri'nde finale kalan ve ödül kazanan 14 basın ilanı olusturmaktadır. Yapılan arastırmanın sonucunda Türk basın ilanlarında görsel ögelerin yeteri kadar etkin kullanılamadıgı, illüstrasyon tekniginin sagladıgı avantajlardan faydalanılmadıgı ve reklamverenlerin kendilerine ve basın ilanlarına dair bir güven problemi yasadıgı saptanmıstır. Tipografinin ve rengin yardımcı unsurlar olarak kullanılmaları her iki örnek grupta da görülen bir durumdur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to confirm the strategies and tactics during the preparation of the news release in the process of commercial communication and determine the components which act a part in the creative works. In our study the components of visual communication that used in news release, were categorized and evaluated with 5 different basic variants. These are; photograph, illustration, typography, logo and color. The search universe that we made for the study is composed by 28 news releases which were published in the year 2006. The sampling of the study is composed by 14 news releases which were published in 2006 at Lürzer?s Archieve Magazine (accepted as one of the most important magazine in sectoral publication) and 14 news releases which went on to the finals, won awards in the 2006 Kırmızı the Bests in Press Awards. After the study we determined that in Turkish news releases the visual components were not used enough effective; the advantages of the illustration techniques were not known generally and the advertisers had a confidence problem with themselves and the news releases. The using of the typography and color as an assistant component was determined in both two sampling groups.