Üç boyutlu sanal ortamda görsel iletişim ve grafik tasarım yüksek lisans eğitim programı önerisi
A graduate program and education model proposal about visual communication and graphic design in three dimensional virtual space
- Tez No: 250968
- Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL İZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Teknolojinin gelişimi sonucu bilgisayarlar günlük hayatta kendilerine ayrılmaz bir yer buldular. Bu gelişmeden, bir kuruma, bir ürüne ya da bir düşünceye ait bir bilgiyi, başka insanlara iletmek üzere, yazı, resim, renk gibi elemanlar kullanarak, görsel mesaja dönüştürme işi olarak tanımlanabilen grafik tasarım disiplini ve eğitimi de etkilendi. Grafik Tasarım içeriğine, zaman, mekân, ses, hareket ve etkileşim unsurları da eklendi. Artık Görsel İletişim Tasarımı deyimi bu yeni kapsamı daha iyi tanımlıyor. Grafik tasarım eğitimi de bu yeni konuları da içine alacak şekilde yeniden düzenlendi.2000 sonrası dönemde, 3 boyutlu sanal ortam, gerekli teknolojinin ucuzlaması ve yaygınlaşması ile birlikte, mimar ve mühendislerin tasarımlarını görselleştirmek için kullandıkları bir araç olmaktan çıkıp bir iletişim mecrasına dönüşmeye başladı. Artık görsel iletişim tasarımcılarının 3 boyutlu sanal ortamı da çok iyi bilmesi ve bu konuda proje üretebilmesi gerekiyor.Bu çalışmada öncelikle grafik tasarım disiplininin kapsamından ve iletişim teknolojilerinin tarihçesinden bahsedilmiştir. Daha sonra, bilgisayar ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler sonucu, grafik tasarımın kapsamına dahil olan tasarım alanlarının, grafik tasarım ve 3 boyutlu sanal ortam ile ilişkileri bağlamında gelişen eğilimler incelenmiş, grafik tasarım eğitiminde 3 boyutlu ortamın bir uzmanlık alanı olarak var olmasının gerekliliği vurgulanmıştır.Ülkemizde var olan eğitim programlarının incelenmesi sonucunda, henüz bu konuda temel anlamda bilgisayar programı öğretme dışında bir eğitim modeli olmadığına dikkat çekilmiştir.Bu çalışma, 3 boyutlu sanal ortamı görsel iletişim tasarımında bir mecra, anlatım dili ve ifade tekniği olarak kullanmak amacıyla, araştırma yapan, proje ve tasarım geliştiren ve disiplinler arası çalışabilen uzman tasarımcılar yetiştiren bir yüksek lisans programı önerisi ile sonuçlanmaktadır. Programa kabul edilen tasarımcıların, 3 boyutlu bilgisayar ortamı ve ilgili tasarım alanları olan 3 boyutlu animasyon, etkileşimli ortam, oyunlar, 3 boyutlu web, insan makine arayüzleri (man machine interface), ses, ışık ve hareket analizi ve tasarımı, bilgilendirme tasarımında sanal ortam ve yazılım tasarımı alanlarında çalışmaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As technology advanced, computers became an indispensable part of everyday life. The discipline and education of graphic design which may be defined as the transformation of information that belongs to an institution, product or thought into a visual message for communication to other people with the help of letters, images and colors were also affected by such advancement. The elements of time, space, sound, movement and interaction were added to the contents of Graphic Design. In fact, the name Visual Communication Design defines this new scope better. Graphic Design education has also been rearranged in a manner to cover these new topics.In the period after 2000, as the required technology cheapened and became more widespread, 3-dimensional virtual space began to transfer into a communication channel, leaving behind its role as a tool which architects and engineers use to visualize their designs. Today, visual communication designers need to have profound knowledge also of 3-dimensional virtual space and be able to develop projects in this field.This study first considers the scope of the discipline of graphic design and the history of communication technologies, followed by the exploration of trends that were developed as a result of the advances in computer and communication technologies within the context of the relationship of the design fields included within the scope of graphic design with graphic design and 3-dimensional virtual space and emphasizes the necessity to include 3-dimensional space among areas of specialization in the education of graphic design.After current education programs in our country are studied, attention has been drawn to the fact that our country does not have any education models other than basic computer program teaching.This study concludes with a proposal for the establishment of a graduate program that intends to educate expert designers who are able to conduct research, develop projects and designs and work in an interdisciplinary manner in order to provide that 3-dimensional virtual space is used as a channel, expression language and an expression technique in visual communication design. It has been intended to provide that designers accepted to the program will conduct studies in the fields of 3-dimensional computer environment and its related design fields 3- dimensional animation, interactive multimedia, games, 3 - dimensional web, man machine interface, sound, light and motion analysis and design, software design and virtual space in information design.