Büyük gırgır takımlarının yatırım verimliliği açısından ekonomik analizi
Economical analysis from the point of view of investment rantability of the big purse seine teams
  1. Tez No: 22181
  2. Yazar: MEHMET ULUPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH ÇELİKKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, İ9B9-1990 av sezonun için 20 m. 'den büyük av gemisi ve 16 m. 'den büyük taşıyıcı gemiden oluşan, birinci derecede avı hamsi olan ve birinci derecede avı orkinos olan gırgır takımlarına yapılan yatırım miktarları, yatırımların kâr- zarar durumları ve yatırım verimlilikleri ile bu sektördeki ana sorunlar araştırılmıştır. Çalışmada anket metodu kullanılmıştır. Birinci derecede avı hamsi olan gırgır takımları için ortalama olarak 1989 yatırım miktarı; yeniden değerleme sonucu 940.502.000 Tl., piyasa fiatlarıyla 1. 706.039.000 Tl. olarak hesaplanmıştır. Bu takımlara ait vergiden sonraki kâr miktarı ise 445.861.000 Tl. olarak bulunmuştur. Birinci derecede avı orkinos olan gırgırtakımları için bu değerler sırasıyla; 3. 100.701.000 Tl., 4. 173. 452.OO0 Tl. ve 1. 100.909.000 Tl. olarak tesbit edilmiştir. Her iki avcılık türü için de piyasa fiatlarıyla ve yeniden değerleme sonucu elde edilen yatırım miktarlarına göre 1989-1990 av sezonu için yatırımların verimli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, investment amounts, profit- loss of investments and rantability of investments had been studied for purse seine teams that the first degree fishing is anchovyd. grup) and the first degree fishing is thunny- fish (11. grup) and that boat seine is taller than 20 m.ve carrier boat is taller than 16 m. in 1989-1990 fishing season. Also, principal problems were identified in this sector. Means for 1. grup purse seine teams were identified as follows; - The amount of investment in 1989 is Tl. 940.502.000 according to again evaluating method and Tl. 1. 706.039.000 to the market price. - As for the amount of profit after the ta;< of fishing season in 1989-1990 is Tl. 445.B61.000. The means of investment amounts for 11. grup is also Tl. 3. 100.701.000 and Tl. 4. 173.452.000 respectively. As for the mean of profit amount was identified Tl. 1. 100. 909. 000. According to the amount of investment obtained as result of the market price and again evaluating, the investments for both kind of fishing in 1989-1990 fishing season are identified ran table. VI