2003-2006 yılları arasında töre cinayetlerinin ana akım medyada yer alma şeklinin değerlendirilmesi
The evaluation of the way honour killings appear in main-stream media between 2003 and 2006
  1. Tez No: 221878
  2. Yazar: GÜNCE İLKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Birlesmis Milletler Nüfus Fonu'nun tahminlerine göre her yıl dünyada 5000'den fazla kadın namus saiki ile öldürülmektedir. Bu cinayetler daha çok Banglades, Brezilya, Ekvator, Mısır, Hindistan, ?srail, ?talya, Ürdün, Fas, Pakistan, ?sveç, Türkiye, Uganda ve ?ngiltere gibi ülkelerde islenmektedir. Töre cinayetleri içinde bulunduğumuz 21.yüzyılın en büyük yaralarından bir tanesidir. Ülkemizde de yaygın bir sekilde yasanan bu cinayetlerin önüne geçilmesi ortak bir akıl, toplumsal duyarlılıkla mümkün olacaktır. Bu çalısma ile Türkiye'de, toplumun genis kesimlerinde etki uyandıran töre cinayetleriyle ilgili medyanın sergilediği yaklasımın ortak bir bilinç olusturup/olusturmadığı, yapılan haberlerin ve yorumların bu cinayetlerin önüne geçilmesi yolunda etkisinin olup/olmadığı ve konusu `insan' olan bu tür haberlerin ne sekilde islendiği üzerinde durmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the estimations of UN Population Fund, every year more than 5000 women in the world are killed on account of honour. These killings are mostly occurred in Bengal, Brazil, Ecuador, Egypt, India, Israel, Italy, Jordan, Morocco, Pakistan, Sweden, Turkey, Uganda and England. The fact of honour killings is one of the biggest problems of the 21st century. These killings that seen very often in our country, can be prevented with a common mind and communal sensibility. With this work, it is aimed to emphasize whether the approach of media towards honour killings can form a common feeling in Turkey and whether the media has an efect to prevent these killings and also it is aimed to analyze in which ways the media approach to these cases whose main subject is ?human being?.