Stratejik kalite yönetiminde temel roller üzerine bir araştırma
A research about core roles in strategic quality management
- Tez No: 221921
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı stratejik kalite yönetimi uygulanan işletmelerde; stratejik kalite yönetiminin uygulanabilirliği için gerekli olan temel rollerin neler olduğu, bu rollerin yerine getirilip getirilmediği, getirilmediği takdirde işletmede ortaya çıkan durumların neler olduğu ve rol yerine getirilmediği takdirde diğer rollerin sorumluluklarının ne şekilde etkilendiğinin belirlenmesidir.Çalışmada dört temel rol olan; üst yönetim, departman yönetimi, yönetim temsilcisi ve kalite kontrol / güvence rolünün görevleri, yerine getirilmediği takdirde ortaya çıkan koşullar ve diğer rollerin etkilenme durumları üzerinde İstanbul'da bulunan işletmelerde bir araştırma yapılmış ve sonuçları tartışılmıştır.Araştırmanın yapıldığı işletmelerde dört temel rolün genel olarak yerine getirildiği, getirilmediği durumlarda ise bu rollerin, yönetim temsilcisi ve kalite kontrol/güvence departmanı tarafından üstlenildiği tespit edilmiştir. Katılımcıların yüksek oranda lisans ve üzeri eğitim alması, rollerin yerine getirilmesi ile eğitim düzeyi arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.Üst yönetim rolünü yerine getirmediği takdirde; çalışanların kaliteye yönetim sistemine bakış açılarının yüzeysel olduğu, departman yönetimi rolünü yerine getirmediği takdirde; şirket içi iletişimin ve departman çalışanlarının performansının düştüğü, sorumlulukların net olarak belirlenemediği, yönetim temsilcisi rolünü yerine getirmediği takdirde; yönetimle iletişimin zorlaştığı, kalite kontrol/güvence departmanı rolünün gerekliliklerini yerine getirmediği takdirde; kalite yönetim sisteminin gerekliliklerinin tam olarak yerine getirilemediği, kalitesiz ürün ortaya çıktığı ve müşteri isteklerinin karşılanamadığı genel hatlarıyla ortaya çıkan sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
This work intends to analyse the basic roles necessary for increasing the applicability of strategic quality management; determining if the mentioned roles are performed properly, if not, the situations that might arise; the effects of lack of proper performance of a role in corporations implementing the strategic quality management.Corporations residing in Istanbul are analysed and the findings are discussed about the responsibilities of four basic roles (upper management, middle management, management representative and quality control/assurance); situations that might arise and the impacts on other roles when these responsibilities are not fulfilled.For the corporations analysed, it has been determined that the four basic roles are mostly performed; if not, the responsibilities are assumed by management representative and/or quality control/assurance. The fact that most of the participants have Bachelor of Science, Master of Science and Doctorate of Philosophy degrees imply there is a correlation between responsibility fulfillment and education.It has been concluded that, when upper management does not fulfill the quality management role, employees overlook the quality management system as well; when middle management does not fulfill the quality management role, intracompany communication suffers and employee performance decreases; when management representative does not fulfill the quality management role, communicating to upper management gets more difficult; and when the quality control/assurance department does not fulfill the quality management role, quality management system cannot be applied properly, product quality decreases and customer requests cannot be met.