Türkiye'deki 1.sınıf karayollarının iyileştirme çalışmaları
- Tez No: 22197
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'deki mevcut karayollarının fiziki ve geometrik şartlarının iyileştirilmesi ele alınmıştır. Böylece karayollarının daha usun süre ve daha ekonomik olarak kullanılabilmesi amaçlanmıştır. ilk olarak mevcut yolda oluşan bozulmaların sebepleri araştırılmış, daha sonra da bu sebepleri ortadan kaldırabilecek yöntemler üzerinde durulmuştur. Yeni üst yapıyı belirlemek için yapılan hesaplarda, geleneksel yöntem ve yeniden kullanım yöntemi kullanılmış ve bu yol la bir seçenek sunulması amaçlanmıştır. Aynı samanda, sonuçta belirlenen yöntemin uygulanıp uygulanamayacağının ve maliyetinin ne olacağının da önceden bilinebilmesi sağlanmıştır. Tartışılan yöntemler Türkiye için genel bir özellik taşımaktadır. Bölgelere göre değişebilen proje kriterleri, projecinin seçimine bırakılmış ve ayrı ayrı verilmiştir. Çalışmada, yüzeye yeni bir kaplama yaparak iyileştirme, taban semini iyileştirmesi, bakım çalışmalarıyla iyileştirme, yol yüzeysel kaplamasının yeniden kullanım yöntemiyle iyileştirilmesi ve yol geometrik elemanlarıyla güzergâh geometrisinin iyileştirilmesi üzerinde durulmuştur, örnek olarak, fiziki ve geometrik iyileştirmeler ve geleneksel yöntemle yeniden kullanım yönteminin maliyet yönünden karşılaştırılması sunulmuştur. İncelenen çalışmaların uygulanması durumunda daha konforlu ve emniyetli, daha uzun süre kullanılabilecek ve daha ekonomik bir karayoluna sahip olmak mümkün olacak tır. XVI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, improvement of physical and geometri cal conditions of the existing highway in Turkey has been investigated. So, it is aimed that highway can be used more economical and longer. Firstly, reason of demages occured in existing high ways were searched and then, the methods which would remove these reasons were studied. Traditional and recycle methods were used in the accounts which were done in order to deter mine, the new upper layer and this way,an alternative was put forward. Meanwhile it has been estimated in advance whet her the method determined finally can be applied or not, and how much it will cost. Discussed methods have a general character for Tur key. Project criteries changing according to the regions are given to designers selection and explained separately. In this study, improvement by making a new covering for surface, improvement of ground level, improvement by ma intenance works, improvement by the methods of reasing of road surface cover and improvement of the geometry of route by road geometrical component are determined. As an example, physical and geometrical improvements, and a comparasion in terms of the costs between traditional and recycle methods are presented. As a result of the applications of this study, it will be possible to have a more comfortable, economical and safe highway which will last for a long time. XVII