İçten yanmalı motorlarda gerçek zamanlı olarak arıza teşhisi
Real time fault diagnosis in internal combustion engine
- Tez No: 222067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAİF BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, İçten Yanmalı Motorlarda uzman sistem temelli, gerçek zamanlı hata teşhis sistemi geliştirilmiştir. Günümüzde İçten Yanmalı Motorlar (İYM) tüm taşıtlarda kullanılmakta ve taşıtlar için hayati önemler teşkil etmektedir. İYM'nin arızalanması durumunda araç kullanılamaz. Özellikle acil durumlarda kullanılan araçlarda (Askeri araçlar, ambulans, itfaiye vb.) İYM'nin arızalanması nedeniyle aracın çalışmaması hem hayati hem de maddi kayıplara neden olacaktır. Bu yüzden İYM'lerde arızanın tespiti, teşhisi ve kondisyonunu izlemek önemlidir. Bu çalışmada gerçek zamanlı olarak arıza tespiti ve kondisyon izlemek için İYM'ye ait; motor devri, motor sıcaklığı, yakıt sıcaklığı, şarj sisteminin akım ve gerilimi, yağ sıcaklığı ve egzoz emisyonları kullanılmaktadır. Uzman sistem yazılımı, kullanıcı ara yüzlü görsel bir programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an expert system based real time fault diagnosis system has been developed to diagnose the faults of an Internal Combustion Engine. Today, all vehicles have got an Internal Combustion Engines (ICE) which is vital to them. When the faults occurred in Internal Combustion Engines, the vehicle cannot be move. This might cause big problem especially in the case of emergency vehicles (military vehicles, ambulances, fire engine, etc.), when an emergency vehicle doesn?t work, both monetary and life losses are occurred. For this reason, detection, diagnosis and condition monitoring of ICE faults are important. In this project, fault diagnosis and condition monitoring of ICE will be performed using expert system. Fault diagnosis and condition monitoring will be performed by applying the information of engine speed, engine temperature, fuel temperature, voltage and current of charging system, oil temperature and emissions from the ICE. The expert system software will be developed on computer by using a programming language.