AISI 304 östenitik paslanmaz çelik malzemenin işlenmesinde yüzey pürüzlülüğünün incelenmesi
An investigatin into the surface roughness values when machining AISI 304 austenitic stainless steel
- Tez No: 222066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Teknik Eğitim, Science and Technology, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, AISI 304 paslanmaz çelik malzemenin tornalama yöntemiyle işlenmesi sonucu elde edilen yüzey pürüzlülük değerleri incelenmiştir. Dört farklı uç yarıçapına sahip kaplamalı sementit karbür kesici takımlar kullanılarak işleme deneyleri yapılmıştır. Deneyler, farklı ilerleme hızları ve talaş derinliklerinde soğutma sıvısı kullanılmadan yapılmıştır. Kesici takım uç yarıçapı, ilerleme hızı ve talaş derinliğinin iş parçası ortalama yüzey pürüzlülük değerine (Ra) etkileri incelenmiştir. Deneysel sonuçlardan kesici takım uç yarıçapının ve ilerleme hızının yüzey pürüzlülüğünü önemli derecede etkilediği görülmüştür. 0,4 mm uç yarıçapına sahip kesici takımla genellikle en düşük yüzey pürüzlülük değerleri elde edilirken 0,4 mm silici kesici uç geometrisine sahip kesici takımla da en yüksek yüzey pürüzlülük değerleri elde edilmiştir. 0,05 ve 0,1 mm/dev ilerleme hızlarında kesici takım uç yarıçapının artmasıyla yüzey pürüzlülük değerleri beklenmedik bir şekilde artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, surface roughness values obtained when machining AISI 304 austenitic stainless steel through single point turning were studied. The machining tests were carried out using coated cemented carbide cutting tools of four different nose radii. The tests were performed without coolant at various feed rates and depth of cuts. The influence of cutting tool nose radius, feed rate and depth of cut on the average surface roughness (Ra) was examined. The experimental results revealed that cutting tool nose radius and feed rate significantly affected the surface roughness. Cutting tool of 0.4 mm nose radius generally resulted in lowest surface roughness values while highest values were obtained with cutting tool of 0.4 mm wiper nose geometry. At 0.05 and 0.1 mm/rev feed rates, increasing tool nose radius increased the surface roughness values unexpectedly.