Giresun Şebinkarahisar yöresi doğal titrek kavak (Populus Tremula L.) meşçeresinden örneklenen populasyonlarda morfogenetik araştırmalar
The morphogenetic investigation of natural european aspen exemplified from stand in populations in Giresun Şebinkarahisar district
- Tez No: 222200
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖMER ÜÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Şebinkarahisar yöresi, Asarcık mevkiinde doğal olarak bulunan Titrek Kavak (Populus tremula L.) meşceresindeki 6 farklı populasyonda örneklenen 30 adet örnek ağaca ait bazı morfolojik karakterler ile populasyonlar arasındaki genetik farklılığın belirlenmesi amacıyla çalışılmıştır.Titrek Kavak meşceresinde yer alan D ve E populasyonlarından seçilen örnek ağaçlara ait tohumların çimlenmelerin 24 saat sonra başladığı tespit edilmiştir. örnek ağaçlara ait ortalama çimlenme yüzdeleri %34,8-92,6 arasında değişmiştir. Genel ortalama çimlenme yüzdesi % 65,88 olarak bulunmuştur. Çimlenme yüzdesi tayininde çimlenmeler 5 gün içinde tamamlanmıştır ve en yüksek çimlenme 24 saat içinde gerçekleşmiştir. Çimlenmenin %99'u ilk dört gün içerisinde gerçekleşmiştir.Örnek ağaçlara ait yaprak sap uzunluğu, yaprak eni, yaprak boyu, yaprak yüzey alanı, yaprak hava kurusu ağırlığı, yaprağın dal ile birleşme açısı, tomurcuk eni ve tomurcuk boyu arasında korelasyonlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is studied here in order to determine the genetic variation among the populations and the relations among the some morphologic characters, which belong to 30 sampled trees in 6 different populations in the location of European aspen (Populus tremula L.) founded naturally in Asarcık zone, Şebinkarahisar.It has been determinated that the germination of seeds that belong to Sample Trees in D and E populations starts after 24 hours. The percentage of the average germination has changed 34.8 to 92.6 %. Overall percentage of germination was found as 65.88 %. Germination was completed in 5 days and most of the germination was completed in 24 hours. 99 % of germination was carried out in 5 days.Correlations were found among the length of leaf stem, the width of the leaf, the leaf length, the leaf surface spaciousness, the weight of the dry leaf, the angle of intersection of the leaf with the branch, the width of the bud, the length of bud which belongs to sample tress.