Reaktif tekstil boya çözeltilerinin elektrokoagülasyon yöntemi ile arıtımının incelenmesi
Investigation of treatment of the reactive textile dyes wastewater by electrocoagulation
  1. Tez No: 222208
  2. Yazar: RUHİ MALKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada elektrokoagülasyon ile reaktif tekstil boyası çözeltilerinden (Remazol Brilliant Orange 3R Spec Gran (reactive orange 16), Remazol Ultra Red RGB (reactive red 239)) renk giderimi, KOI ve türbidite giderimi araştırılmıştır. Bu amaçla monopolar paralel bağlı alüminyum ve demir elektrotların kullanıldığı bir elektrokimyasal reaktör tasarlanmıştır. Renk, KOI ve türbidite giderimi üzerine pH, akım yoğunluğu, iletkenlik, zaman ve konsantrasyon parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca enerji tüketimi, elektrot tüketimi ve oluşan çamur miktarları hesaplanmıştır.Çalışmanın ilk aşamasında Remazol Brilliant Orange 3R Spec Gran boya çözeltisi kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda, alüminyum elektrotlar ile elektrokoagülasyonda %79,55 renk, %60,20 KOİ, %91,97 türbidite giderim verimi elde edilmiştir. Alüminyum için optimum deney şartları ise, pH:6, akım yoğunluğu 100A/m2, iletkenlik 500 µS/cm ve 20 dakika deney süresi ve olarak bulunmuştur. Demir elektrotları ile elektrokoagülasyonda ise %99,07 renk, %42,26 KOİ ve %91,89 türbidite giderim verimi elde edilmiştir. Demir için optimum deney şartları ise, pH:8, akım yoğunluğu 75 A/m2, iletkenlik 1000 µS/cm ve 20 dakika deney süresi ve olarak bulunmuştur.Çalışmanın ikinci aşamasında ise Remazol Ultra Red RGB boya çözeltisi kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda, alüminyum elektrotlar ile elektrokoagülasyonda %95,49 renk, %89,34 KOİ ve %92,18 türbidite giderim verimi elde edilmiştir. Alüminyum için optimum deney şartları ise, pH:3, akım yoğunluğu 50 A/m2, iletkenlik 250 µS/cm ve 20 dakika deney süresi ve olarak bulunmuştur. Demir elektrotları ile elektrokoagülasyonda ise %99,94 renk, %66,83 KOİ ve %83,15 türbidite giderim verimi elde edilmiştir. Demir için optimum deney şartları ise, pH:5, akım yoğunluğu 75 A/m2, iletkenlik 500 µS/cm ve 20 dakika deney süresi ve olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the removal of dye, colour and turbidity from reactive textile solutions (Remazol Brilliant Orange 3R Spec Gran (reactive orange 16), Remazol Ultra Red RGB (reactive red 239) ). This for aim, an electrochemical reactor which has monopolar parallel connected aluminium and iron electrodes was designed. The effect on the decolourition removal of COD and turbidity of parameters such as, pH, current density, conductivity, time and concentration were investigated. Furthermore consumption of energy and electrodes were studied.The frist step of this study were used to reactive textile dyestuff Remazol Brilliant Orange 3R Spec Gran. At the end of this study aluminium electrodes via electrocoagulation was obtained to removal of %79,55 dye , %60,20 COD, %91,97 turbidity. Optimum conditions on the removal effecies of above mentioned parameters were determined as current density; 100 A/m2, conductivity; 500 µS/cm, time 60 minutes and pH:6. Iron electrodes via electrocoagulation was determined the removal of %99,07 dye, %42,26 COD and %91,89 turbidity. Optimum conditions for iron electrodes were determined as current density; 75 A/m2, conductivity; 1000 µS/cm, time 20 minutes and pH:8.İn the second part of the study reactive textile dyestuff Remazol Ultra Red RGB were used. At the end of this study aluminium electrodes via electrocoagulation was obtained to removal of %95,49 dye COD: %89,34, Turbidity: %92,18. Optimum conditions on the removal effecies of above mentioned parameters were determined as current density; 50 A/m2, conductivity; 250 µS/cm, time 20 minutes and pH:3. Iron electrodes via electrocoagulation was determined the removal of %99,94 dye, %66,83 COD and %83.15 turbidity. Optimum conditions for iron electrodes were determined as current density; 75 A/m2, conductivity; 500 µS/cm, time 20 minutes and pH:5.