Bazı reaktif boyaların elektrokoagülasyonun kavramsal ve istatistiksel olarak incelenmesi
Investigation of electrocoagulation of the some reactive dyes as conceptional and statistical
  1. Tez No: 96428
  2. Yazar: ÇETİN DOĞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNİR OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET ^BriBHtf^ Reaktif tekstil boyası içeren kuvvetlice renkli çözeltilerin elektrokoagülasyonla renk giderimi araştırılmıştır. Deneyler istatistiksel olarak dizayn edildi. Başlangıçta deneyler ana değişkenler ve onların etkileşimlerini belirlemek amacıyla 4 merkez noktalı bir tekrarlı 24 tam faktöryel deney dizaynına göre yapıldı. Bu dizayn, 8 ilave uç noktalardaki deneylerle genişletildi ve birleştirilmiş verilerin MİNİTAB yazılım programı kullanılarak kuadratik bir modele uyumuna bakıldı. Karıştırma hızı, elektroliz süresi, alam yoğunluğu ve giriş potansiyeli gibi incelenen değişkenler arasında son üç değişkenin ve bunların iki yönlü etküeşimlerinin proses üzerinde etkili oldukları bulundu. Diğer yandan, ana etkileri ve onların etkileşimlerini yorumlamak için ve renk giderim derecesine göre boya ve elektrot tipinin önemini belirlemek için ilave deneyler yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the decolorization of strong colored solutions containing the reactive textile dyes by electrocoagulation is investigated. The experiments were statistically designed. In initial, runs were carried out according to a 24 full factorial design with 2 replicate and 4 center points in order to delineate the main variables and their interactions. This design was extended with 8 additional axial runs and it was determined the fit of the combined data using MINITAB software to a quadratic model. It was then found that among variables investigated such as, mixing rate, input potential, electrolysis time and current density; the latter three and their two way interactions were effective on the process. On the other hand, in order to interpret main effects and interactions and also determine the importance of dye and electrode type in terms of decolorization degree, the additional experiments were made.