Kabin tipi mobilyalarda düz köşe birleştirmelerinde kullanılan kenar bandı kalınlığının ve türünün birleştirme direnci üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Effect of type and thickness of edge banding materials on the strength of corner joint used in case furniture
  1. Tez No: 222224
  2. Yazar: ESER SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ NACİ TANKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada kabin tipi mobilya düz köşe birleştirmelerinde, yabancı çıtalı düz köşe birleştirme şekli kullanılarak 190x190x18 mm ölçülerinde yonga levha ve lif levhalar ile oluşturulan tabla köşe birleştirmelerinde 0,4, 1 ve 2 mm'lik pvc, masif ve melamin kenar bantları kullanılarak deney numuneleri hazırlanmış ve bunlar bantsız kontrol numuneleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda melamin kenar bantlarının emprenye işlemi ile kazandığı sağlamlığın, kenar delaminasyonuna ve oluşan rotasyonlara karşı koymasında etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre kabin tipi mobilya konstrüksiyonları aynı anda hem basınç hem de çekme gerilmelerine maruz kaldığından değişkenlerin kendi aralarındaki etkileşimleri incelendiğinde melamin kenar bantlarıyla lif levhaların kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study 0,4, 1 and 2 mm thick edge band materials namely pvc, melamine and solid wood were used on the edge of the case type furniture corner joints constructed with splines.As a resulth of the experimental tests, melamine edge banding materials had beter prevention against the joint delamination because of the jointal ratation under the applied loads.Therefore, both in compression and tension loadings melamine type of edge banding material would recommended with use of medium density fiber boards.