Mobilya üretiminde kullanılan birleştirme elemanlarının moment kapasiteleri üzerine levha rutubetinin etkisi
The effect of moisture content of the board on moment capacities of fasteners used in the production of furniture
- Tez No: 536368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde üretilen kabin tipi mobilyaların büyük bir çoğunluğu sökülebilir mobilya olarak imal edilmektedir. Özellikle büyük ölçekli mobilya fabrikalarında yapılan imalatlarda kabin tipi mobilya üretimi sökülebilir olarak yapılmaktadır. Bu mobilyaların birleşme noktalarında ağaç veya plastik kavela, konfirmat vida ve minifix birleştirme elamanları çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Mobilya üretiminde kullanılan birleştirme elemanlarının mekanik performansı, birleştirdiği ahşap esaslı levhanın yoğunluğuna, genel yapısına ve kenar kısımlarına PVC kenar bandı uygulanmasına göre değişmektedir. Ayrıca, bu noktalarda ahşap esaslı levhanın rutubet içeriğinin de mekanik performansa etki edebileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada, kabin tipi mobilya üretiminde kullanılan levhaların rutubet içeriklerinin, birleştirme noktasının moment kapasitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Daha önce yapılan konu ile ilgili çalışmalarda, birleştirme elemanlarının moment kapasitesi farklı şekillerde incelenmiştir. Ancak, seri üretimlerde kabin tipi mobilya üretiminde kullanılan levhaların rutubet içeriklerinin birleştirme elemanlarının moment kapasiteleri üzerine etkisi incelenmemiştir. Bu nedenle, bu çalışmada, piyasada en fazla kullanılan bağlantı gereçlerinin (minifix, konfirmat vida, kavela), farklı rutubet içeriklerinde (%6, %9, %12, %15) moment taşıma kapasitelerinin nasıl değiştiği araştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda çekme ve basma testlerinden elde edilen bulgulara göre; yonga levha test örneklerinin rutubet içeriğinin artması ile moment taşıma kapasitelerinin istatistiksel olarak azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca, birleştirme gereçlerinde en yüksek performans konfirmat vida ile birleştirilen test örneklerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, most of the produced cabin type furniture is manufactured as demountable furniture. Especially in large scale furniture factory, cabin type furniture is produced as demountable. Furniture fasteners, such as wood or plastic dowels, confirmat screws and minifix are used extensively at the installation of this furniture. The mechanical performance of the furniture fasteners used in the production of furniture varies depending on the density of the wood-based panel combined, the overall structure and the application of the edge band to the edges. It is also considered that the moisture content of the wood-based panels may also affect the mechanical performance of connection points. In this study, the effect of the moisture content of the boards used in the production of cabin type furniture on the moment capacity of the connection point was investigated. In previous studies, the moment capacity of the connecting elements has been investigated in different ways. However, the effects of the moisture content of the boards used in the production of cabinet type in mass production on the moment capacities of the fasteners have not been investigated.Therefore, in this study, the effect of the moisture content (6, 9, 12 and 15%) of the particleboard used in cabin type furniture production on the moment capacity of the fasteners (minifix, dowel, confirmat screw) was examined. According to the data obtained; as the moisture content of the board increased, it was determined that the moment capacity was reduced in the compression and tensile tests. The lowest moment was measured in joints using dowel. The greatest moment was measured in the joints using the confirmat screw.