Ege, Akdeniz ve Orta Karadeniz bölgelerinden alınan toprak örneklerinde bakır ve kurşun adsorpsiyonunun ve gideriminin karşılaştırmalı incelemesi
A comparative investigation of the adsorption and removal of copper and lead from soil samples obtained from the Aegean, Mediterranean and Black Sea Regions
  1. Tez No: 222401
  2. Yazar: ÖZGE GÖKSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURCU GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ağır metaller toprak kirliliği açısından önem te?kil eden kirleticiler arasında yer almaktadır. Bu metallerin topraktan giderilmesinde kullanılan yöntemler arasında gelen toprak yıkama yöntemi giderim yöntemleri arasında önemli bir yer bulmaktadır. Yerinde veya dı?arıda yapılabilen yıkama i?lemi için doğal veya sentetik ?elat olu?turucu maddeler kullanılabilmektedir. Bu çalı?mada, Fethiye, ?zmir ve Samsun'dan alınan toprak örneklerinde bakır ve kur?un metallerinin tutunması incelenmi? ve söz konusu metaller için EDTA ve DTPA kullanılarak yıkama i?lemi gerçekle?tirilmi?tir. Topraktan ağır metallerin giderimi, zamana, yıkama çözeltisinin konsantrasyonundaki deği?ime ve metal yüküne bağlı olarak irdelenmi?tir. Bakırın ve kur?unun topraklarda tutunması incelenerek veriler Langmuir ve Freundlich izotermlerine uygulanmı?, Langmuir izoterminin Freundlich izotermine göre tutunmaları daha iyi ifade ettiği tespit edilmi?tir. Bakır ve kur?un tutunmasının, her üç toprak için, dü?ük konsantrasyonlarda rahatlıkla gerçekle?tiği, yüksek konsantrasyonlarda ise azalarak doygunluğa doğru ilerlediği belirlenmi?tir. Denge halinde, metaller arasında tutunma miktarlarında önemli düzeyde farklılıklar belirlenmi?tir. Bakır için en yüksek tutunma 10 mg/g civarında tespit edilirken kur?un için 35 mg/g mertebesine ula?ılmı?tır. Her iki metal için en yüksek tutunma KDK, kil ve organik madde içerikleri diğer topraklara göre daha yüksek olan Samsun toprağı için elde edilmi?, bunu ?zmir ve Fethiye toprakları izlemi?tir. Topraklarda tutunmu? halde bulunan bakır ve kur?un metallerinin topraktan EDTA ve DTPA kullanılarak giderilmesi çalı?malarında bir saatlik bir yıkama süresinin uygun olduğu kanaatine varılmı?tır. Ağır metal gideriminin EDTA veya DTPA konsantrasyonun artması ile azalan oranlarla arttığı gözlenmi? bunun neticesinde EDTA ve DTPA için en uygun yıkama konsantrasyonun 0,005 M olduğu sonucuna varılmı?tır. Söz konusu bu konsantrasyon için, topraklardaki ağır metal yükleri arttırıldığında giderim verimlerinde genel olarak önemli düzeyde azalma gözlenmemi?tir. EDTA ve DTPA'nın giderim verimleri kıyaslandığında, genelde DTPA'nın daha yüksek verimler sergilediği ve yüksek konsantrasyonlarda % 100'luk giderim verimlerini a?tığı anla?ılmı?tır. Giderimlerde metaller arasında genelde önemli düzeyde farklılıklar belirlenmemi?tir. Anahtar Kelimeler : Adsorpsiyon, Toprak, Ağır Metal, Giderim
Özet (Çeviri)
Considering soil pollution, heavy metals are among the important pollutants. Soil washing is one of the most widely used techniques applied for soil remediation, which can either be applied in-situ or ex-situ. Natural or artificial chelating agents are selected for washing solutions. Within this study, sorption of copper and lead on soils sampled from the Aegean (İzmir), Mediterranean (Fethiye) and Black Sea (Samsun) regions were investigated. The removal of these heavy metals by EDTA and DTPA solutions was evaluated with respect to time, chelating agent concentration and soil metal load. Sorption of copper and lead was examined and results were applied to Langmuir and Freundlich isotherms. It was found out, that sorption of both metals was better interpreted with the Langmuir isotherm. Copper and lead sorption revealed high affinity at low concentrations, decreasing with increasing concentration, almost approaching steady state conditions. Under these conditions, sorption behaviour of metals was quite different. Copper sorption reached a value of 10 mg/g whereas for lead sorption this value was about 35 mg/g. For both metals, the highest sorption was obtained for Samsun soil representing higher CEC, clay and organic matter contents. The Samsun soil was followed by Izmir and Fethiye soils. The optimum time used for the removal of copper and lead from soils by EDTA and DTPA was found to be an hour. The removal of both metals increased with increasing EDTA or DTPA concentration. Therefore, 0,005 M was chosen as the optimum concentration. The removal efficiency of chelating agents (0,005 M) was not found to decrease importantly with increasing heavy metal load. Comparing the removal efficiencies of EDTA and DTPA, DTPA revealed efficiencies over 100 %. In general, removal efficiencies were not much different for copper and lead. Key Words : Adsorption, Soil, Heavy Metals, Removal