Ordu'nun Ünye ilçesinde palaz fındık çeşidi klon seleksiyonu
Clonal selection of palaz hazelnut cultivar in unye district of ordu province
  1. Tez No: 222409
  2. Yazar: HÜSEYİN İRFAN BALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NERİMAN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu arastırma; Ordu ili Ünye ilçesinde yetistirilen Palaz fındık çesidinde üstün özelliklere sahip klonların belirlenmesi amacıyla 2005 ve 2006 yıllarında yapılmıstır. Bu seleksiyon çalısmasında 2005 yılında 56 klon, 2006 yılında ise 2005 yılında incelenen klonlardan seçilen 18 tanesi ve 2006 yılında çalısmaya ilk kez dahil edilen 28 klon olmak üzere toplam 84 klon incelenmistir. Arastırmada elde edilen sonuçlar, `Tartılı Derecelendirme Yöntemine' göre değerlendirilmistir. Değerlendirme sonucunda 52Ü05, 52Ü55, 52Ü17, 52Ü82, 52Ü81, 52Ü43, 52Ü44 ve 52Ü61 klonları ümitvar bulunmustur. Seçilen klonlarda meyve ağırlığı sırasıyla 2.13, 2.14, 2.20, 2.22, 2.27, 2.16, 2.13 ve 2.17g; iç ağırlığı 1.15, 1.17, 1.18, 1.18, 1.21, 1.18, 1.14 ve 1.18g; iç oranı %53.98, 54.38, 52.10, 52.63, 53.23, 53.25, 53.12 ve 54.37; kabuk kalınlığı 1.06, 1.02, 1.10, 0.99, 1.03, 0.98, 1.04 ve 1.12mm; meyve iriliği 17.44, 17.33, 17.70, 17.77, 17.73, 17.35, 17.29 ve 17.44mm; pazarlanabilir iç oranı %79.59, 83.51, 82.70, 86.52, 92.56, 80.40, 84.15 ve 86.55; beyazlama oranı %80.11, 85.74, 94.96, 50.25, 92.63, 77.11, 80.25 ve 80.00; testa lifliliği az lifli, lifsiz, az lifli, az lifli, lifli, lifsiz, az lifli ve az lifli olarak tespit edilmistir. ANAHTAR KEL?MELER: Fındık, Palaz, Klon Seleksiyonu, Pomoloji
Özet (Çeviri)
This research was conducted to selecting Palaz clones which carried out select on the highest character clones of Palaz hazelnut cultivar grown in villages of Unye district of Ordu province in 2005-2006 years. In this research, 56 and 46 Palaz hazelnut clones investigated in 2005 and 2006, respectively. The 18 clones from the first year were also investigated at the second year. Totally, 84 clones were investigated. The results of the study were evaluated with the `Weight Ranked Method?. At the end of the evaluation 52Ü05, 52Ü55, 52Ü17, 52Ü82, 52Ü81, 52Ü43, 52Ü44 and 52Ü61 hazelnut genotypes were selected and determined as nut weight 2.13, 2.14, 2.20, 2.22, 2.27, 2.16, 2.13g and 2.17; kernel weight 1.15, 1.17, 1.18, 1.18, 1.21, 1.18, 1.14 and 1.18g; kernel percentage %53.98, 54.38, 52.10, 52.63, 53.23, 53.25, 53.12 and 54.37; shell thickness 1.06, 1.02, 1.10, 0.99, 1.03, 0.98, 1.04 and 1.12mm; nut size 17.44, 17.33, 17.70, 17.77, 17.73, 17.35, 17.29 and 17.44mm; marketable kernel %79.59, 83.51, 82.70, 86.52, 92.56, 80.40, 84.15 and 86.55; pellicle removal %80.11, 85.74, 94.96, 50.25, 92.63, 77.11, 80.25 and 80.00, respectively. The least fibrously taken from 52Ü43 and 52Ü55 clones. KEY WORDS: Hazelnut, Palaz, Clonal Selection, Pomology