Baraj deformasyonlarının ölçüsünde direkt yöntemin uygulanmasında kullanılacak bir alet tasarımı
- Tez No: 22252
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY TÜDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Deformasyon ölçü çalışmalarının uygulama alanına giren Mühendislik Yapılarının başında barajlar gelir. Dünyada ve ülkemizde bu ölçü çalışmalarında, jeodezik yöntemlerle ölçü çalışmaları çokça yapılmaktadır. Jeodezik yöntemlerden en çok ve her tür barajda uygulama imkanına sahip bir yöntem, direkt yöntemdir. Yöntemin avantajı, ölçülerin kolay yapılabilmesi ve kısa zamanda sonuç almaktır. Yöntemin uygulanmasında çeşitli ölçme aletleri kullanılmaktadır. Ancak bunun için, özel geliştirilen alet çeşidi azdır. Bu nedenle yöntemin uygulanmasında kullanılacak bir alet tasarlanmış ve imalatı sağlanmıştır. Aletin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Alet eldeki mevcut imkânlarla gerçekleştirilmiş ve test edilmeye hazır hale getirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dams come first in engineering contractions within application field of deformation measurement workings, in these measurement workings, geodetic methods are often applied in the world and in the country. Direct method which is the most commanly used one of the geodetic methods,is a practically applicable method on every kinds of dam. Advantages of the method; measurement are easly and inference takes a very short time. Various measurement instruments are used in the application of this method, but the variety of special-designed instruments for this method is scarce. For that reasons an instrument is projected to be used in the application of the direct method and manufactured. We think that, this instrument will be useful. This instrument is manufactured by available means and it is ready to test, now.