Uranyum (VI), toryum (IV), kalay (II) ve kalay (IV) ün schiff bazı komplekslerinin hazırlanması ve yapılarının spektrofotometrik yöntemlerle açıklanması
Preparation of schiff base complexes of uranium (VI), thorium (IV), tın (II) and tın (IV) and determination of their structures by spectrometric methods
- Tez No: 1038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET URANYUM (VI), TORYUM (IV), KALAY (II) VE KALAY (IV) ÜN SCHİFP BAZI KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI VE YAPILARININ SPKKT- ROPOTOMETRİK YÖNTEMLERLE AÇIKLANMASI BARAN, Yakup Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Birgül ERK Şubat 1985 Bu çalışmada, Uranyum(VI),Toryum(IV),Kalay(II) ve Kalay(lV) ün N~allil~o-Nitrobenzaldimin ve N-allil-p- dimetilaminobenzaldimin ile verdikleri kompleksler ha zırlandı ve yapıları spektrometrik yöntemlerle açıklan dı. Schiff bazları, p -dimetilaminobenzaldehit ve o-Nit- robenzaldehitin metanolde a llilamin ile oda sıcaklığın da mağnetik karıştırıcıda kondensasyonu ile elde edil miştir. Verim her iki Schiff bazında da % 70 in üzerinde ol muştur. Yüksek sıcaklıklarda yapılan kondensasyon iş lemlerinde verimin düşük olduğu görülmüştür. Kompleks lerin hazırlanmasında metallerin tuzları kullanılmış ve metanolde çözülmüşlerdir. Kompleks hazırlama reak siyonları metanolde yapılmış ve bazı komplekslerin ba zik ortamda oluştuğu gözlenmiştir. Kompleks verimleri genellikle düşük olmuş ve $ 65 in üstüne çıkmamıştır. Daha sonraki çalışmalarda schiff bazlarının UV, IR,NMR ve Kütle spektrumları çekilmiş, komplekslerin çözünürlüklerinin az olması sonucu NMR,UV ve Kütle iiispektrumları çekilememiştir. Katı komplekslerin İR spekt- rumları çekildi ve Karbon, Hidrojen ve Azot analizleri yapıldı. Metal ve schiff bazlarının aynı dalga boylarında absorpsiyon yapmaları sonucu Job yöntemi ile kompleks bileşimi incelenemedi. Mağnetik suseptibilite ölçümle ri sonucu tüm komplekslerin diamağnetik özellik göster dikleri görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREPARATION OF SCHIFF BASE COMPLEXES OF URANİUM(VT)t THORIUM(IV),TIN(II) AND TIN(IV) AND DETERMINATION OF THEIR STRUCTURES BY SPECTROMETRY METHODS, BARAN.Yakup Master Thesis in Chemistry Adviser: Assoc «Prof.Dr.Birgül ERK February 1985 In this study, Complexes of Uranium(VI), Thorium(IV) Tin(II) and Tin(I?) with N-allyl-o-nitrobenzaldimine and N-allyl-p-dimethylaminobenzaldimine were prepared and their structures were determined by spectrometric methods. Schiff bases were prepared by condensation of allylamine with p-dimethylaminobenzaldehyde and o-nitrobenzaldehyde at room temperature in methanol. In both Schiff bases, yields are over % 70. Metal salts were used in preparation of complexes in methanol. It is observed that some of the complexes precipitated in basic medium. Yields are below % 65 in all reactions, UV, IR,NMR and Mass spectrum of Schiff bases heve been taken. Because of low solubility of complexes NMR,UV and Mass spectra can not be taken. At the wavelength that metal have maximum absorption, Schiff base also have absorp tion so the Job's method was not used for the determina tion of complex composition. Magnetic suseptibility measu rement shows that all complexes are diamagnetic.