Trabzon'daki 4 sağlık kuruluşuna başvuran zehirlenme olgularının incelenip değerlendirilmesi
- Tez No: 22256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT GACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET - 1985-90 yılları arasında Trabzon'daki 4 sağlık kuruluşuna zehirlenme tanısıyla 2180 hasta başvurmuştur. Bu zehirlenen hastaların içinde ilaç zehirlenmesi 1159 olguyla ilk sırayı almaktadır. Zehirlenmelerde en fazla risk grubu 0-6 yaş grubudur. Zehirlenmelerin hepsi akut zehirlenmedir. Hastaneye başvuran hastaların 622' si hastanelerde tedavi görmek için yatmış, 1558 'i de poliklinikte tedavi edilerek evlerine gitmişlerdir. Bu hastalardan 11 'i ölü olarak kayıtlara geçmiştir. Araştırmada veriler toplanmış, tablolar yapılmıştır. Daha sonraki aşamada ise bilgisayara verilmiş ve sonuçlar çıkarılmıştır. Araştırmanın sonuçları yaş grupları, ilaç türü, cinsiyet, medeni durum, yerleşim yeri... vs. göre değerlendirilmiştir. Dikkat çekici bir bulgu da zehirlenme ile başvuran olgularda kayıtların eksik tutulduğu ve akut zehirlenmelerde uygulanacak protokola tam anlamışla uygulanmadığıydı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 2180 patients who were diagnosed as poisoned persons applied to 4 hospitals in Trabzon between 1985 and 1990. 1159 of them were poisoned with drugs and took first place in poisoned people. The first risk group of poisoned were acute. During this geriod, 622 poisoned persons who applied to the hospitals were kept in hospitals to be treated for some days and the other 1558 poisoned persons were cured only in elinics. 11 poisoned persons of total poisoned incidents were registered as dead. In this investigation all data were collected and tables were established, and then these data were given to komputer and the results were obtained. Results were evaluated in accordance with age grops, kind of drugs, sex (sexuality), marriage and living regions. This investigation showed du importaut point that all the registrations of poisoned persons were incomplete or faulty and the protocol progress for acute poisoned persons were not treated appropriately.