Finding the optimum purchasing strategy for full/part load shipments in logistics
Lojistikte tam ve parça yüklemeler için optimum satınalma stratejisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 222567
  2. Yazar: SEHER BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUFAN VEHBİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Lojistik, materyallerin tedarikçiler ve müsterileri arasındaki akısı sırasında tasınması ve depolanmasından sorumlu fonksiyondur. Tedarik Zinciri Yönetimi degisik sektörlerdeki firmalara maliyetleri düsürürken müsteri hizmetlerini arttıran çesitli öneriler sunmaktadır. Tedarik Zinciri Yönetiminin dünya standartlarını yakalaması için önemli olan faaliyetlerinden biri de satınalmadır. Tedarik Zinciri Yönetiminin en önemli amacı üretimin güvenilirligini ve dagıtımını dogru çesitlilikte, dogru miktarda, dogru zamanda ve dogru yerde saglamaktır. Bu amaca ulasmak için satınalma stratejisi, merkezilesme ve tedarikçi seçimi gibi konularda stratejik kararlar alınmalıdır. 1990'lı yıllarda birçok üretici ve servis saglayıcı tedarikçileri ile isbirligi arayıslarına girerek satınalma ve tedarik yönetimi fonksiyonlarını eski yöntemlerden yeni bir fenomenin ayrılmaz bir parçası olan tedarik zinciri yönetimine yükselttiler. Tedarik zinciri yönetiminin, endüstrideki alıcıların satınalma ve tedarik fonksiyonlarına odaklanmasıyla tedarik zinciri yönetimi, satınalma ve tedarik açısından sınıflandırıldı. Buna karsılık birçok satıcı rekabetçi avantaj saglayabilmek için kendi fiziksel dagıtım ve lojistik fonksiyonlarını, tedarik zinciri yönetiminin ulasım ve lojistik perspektifiyle bütünlestirdiler. Bu çalısmada Avrupa'daki en büyük Lojistik firmalarından biri analiz edilmis ve AHP prosedürü kullanılarak tedarikçi seçimi problemi ele alınmıstır. Bu çalısmanın sonuçları, uluslararası nakliyelerde dısardan kaynak temin etmenin daha avantajlı olacagını göstermistir. Buna karsın, lojistik faaliyetlerde etkin kaynak kullanımıyla ülke içinde yatırım yapmanın daha kârlı oldugu görülmüstür. Bu çalısma, yöneticilere; satınalma yönetiminde ve dısardan tedarik etme veya yatırım yapma kararlarının alınması süreçlerinde yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Logistics is the function that is responsible the transport and storage of materials on theirs journey between suppliers and customers. Supply Chain Management (SCM) offers some business solutions to companies in various sectors by increasing customer service while minimizing cost. One of the key activities of SCM to achieve world class performance is purchasing. The most important objective of SCM is to ensure production and delivery of products at the right diversity, with the right amounts, at the right time and to the right locations. In order to achieve this aim, some strategic decisions have to be made such as purchasing strategy, centralization and choosing suppliers. During the 1990s, many manufacturers and service providers sought to collaborate with their suppliers and upgrade their purchasing and supply management functions from a clerical role to an integral part of a new phenomenon known as supply chain management. Since this aspect of supply chain management primarily focuses on the purchasing and supply management functions of industrial buyers, it has been classified as the purchasing and supply perspective of supply chain management. Correspondingly, many wholesalers and retailers have also integrated their physical distribution and logistics functions into the transportation and logistics perspective of supply chain management to enhance competitive advantage. In this study, one of the biggest logistics company in Europe has been analyzed and supplier selection problem is considered with the help of Analytic Hierarchy Process (AHP). The results of this study indicate that outsourcing the international shipments is more advantageous than investing. Besides that, investing for logistic activities could be more profitable due to efficient utilization in domestic market. The findings of this study guide the managers in their decision-making process of purchasing management and make or buy decision.