Doğu Karadeniz bölgesinde insanda brusellozis insidansının saptanması
  1. Tez No: 22270
  2. Yazar: TEVFİK BİNGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
-44- ÖZET Brusellozis hala dünyada önemli halk sağlığı problemidir. Hayvancılık alanında büyük önemi olan sığır, keçi, koyun, domuz gibi çiftlik hayvanları arasında yavru atma, süt ve et veriminde büyük ekonomik kayıplara neden olan bir zoonozdur. Bu hayvanlardan da insanlara çeşitli yollardan geçmektedir. Brusellozis Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde artık tamamen kontrol altına alınmış olmasına rağmen, ülkemizin de komşu olduğu Ortadoğu ve Akdeniz ülkelerinde epidemik olarak görülmektedir. Hayvancılığın yoğun olduğu ülkemizde ve Doğu Karadeniz Bölgesinde de önemli sağlık sorunudur. Yapılan bu çalışmada brusella antikorları araştırılarak, Doğu Karadeniz Bölgesinde infeksiyon hastalığı şikayetleri olmayan örnek grubunda % 2,17, Brusellozis ' i andıran yakınmaları olan örnek grubunda % 8,32, kırsal kesimden hayvancılıkla uğraşan örnek grubunda % 3,83 seropozitiflik saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-45- SUMMARY Brucellosis is an important public health problem that occurs worldwide and primarily a contagious disease of domesticate animals(goats, sheep, cattle, swine, dogs). It causes significant economic losses among these animals used as sources of meat and dairy products. It is frequently transmitted from animals to man in areas where the disease is enzootic. Brucellosis which is under control ih developed countries such as U.S.A., is still a problem in our nsighbouring countries in Middle East and Mediterranean. In our study, we searched for brucella antibodies in East Black Sea region and found a seropositive of..2.17 Percent in men who do not have infectious complains, &£& percent in men who have brucellosis like complains and 3,83 percentrin men from rural areas who deal with domesticated animals.