Shortest path problem with re-routing en-route
Yol üzerinde yeniden rotalamayı dikkate alan en kısa yol problemi
  1. Tez No: 222807
  2. Yazar: BANU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ABSTRACTSHORTEST PATH PROBLEM WITH RE-ROUTINGEN-ROUTEBanu KarakayaM.S. in Industrial EngineeringSupervisor: Asst. Prof. Osman AlpAugust, 2008In this study, we examine the shortest path problem under the possibility of“re-routing”when an arc that is being traversed is blocked due to reasons such asroad and weather conditions, congestion, accidents etc. If an incident occurs alongthe arc being traversed, the vehicle either waits until all effects of the incidentare cleared and then follows the same path thereafter, or returns to the startingnode of that arc and follows an escape route to the destination node, the lattercourse of action is called as“re-routing”. Also, we consider that this arc is notvisited again throughout the travel along the network when an incident occursand the alternative of not following this arc after the event is chosen. We proposea labeling algorithm to solve this specific problem. Then, a real case problem isanalyzed by the proposed algorithm and several numerical studies are conductedin order to assess the sensitivity of the probability and travel time parameters.
Özet (Çeviri)
ÖZETYOL ÜZERİNDE YENİDEN ROTALAMAYI DİKKATE ALAN EN KISA YOL PROBLEMİBu çalışmada, üzerinden geçilmekte olan herhangi bir arkın, yol, hava koşulları, tıkanıklık, kazalarvs. gibi sebepler nedeniyle kapanması durumunda“yeniden rotalama”ihtimali göz önüne alınarak, en kısa yol problemiincelenmiştir. Eğer geçilmekte olan ark üzerinde bir olay olursa, araç, ya olayın bütün etkilerinin temizlenmesinibekler ve sonrasında aynı rotayı takip eder ya da olayın gerçekleştiği arkın başlangıç noduna geri döner ve varış nodunakadar başka bir kaçış rotasını takip eder. Sonuncu hareket tarzı“yeniden rotalama”olarak adlandırılır. Ayrıca, eğer bir olay olur ve olaysonrasında bu arkın takip edilmemesi alternatifi seçilirse, ağ üzerinde yolculuk boyunca bu arkın yeniden ziyaret edilmediği dikkate alınmıştır. Bu spesifik problemi çözmek için bir etiketleme algoritması önerilmiştir. Önerilen algoritma kullanılarak gerçek bir problemüzerinde analizler yapılmıştır. Yolculuk zamanı ve kaza olasılığı parametrelerinin duyarlılığını gözlemlemek amacıyla çeşitli sayısal çalışmalar yürütülmüştür.