Micro and nanostructured devices for thermal analysis
Termal analizler için mikro ve nano yapılı aygıtlar
  1. Tez No: 222808
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYINDIR, YRD. DOÇ. DR. AYKUTLU DÂNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yakın zamanda mikro ve nano aygıtların yaygınlaşması, küçük ölçekli malzemelerin elastisite, iletkenlik, ısı sığası gibi, yığın malzemelerinkinden tamamen farklı özelliklerine olan ilgiyi arttırdı. Bu yeni özelliklerin çok hassas aygıtlar ile karakterize edilmesi gerekmektedir. Mikroelektromekanik sistemler (MEMS) kısa zaman tepkisi ve yüksek hassasiyeti ile bu tür malzemelerin özelliklerinin belirlenmesi için uygundur.Bu tezde, ince film, amorf yarı iletkenlerin termomekanik karakterizaasyonu bir MEMS manivela kullanılarak ölçülmüştür. 100 nm kalınlığında AS2S3 ve Ge-As-Se-Te camsı malzemeler buharlaştırma yöntemi ile manivela üzerine kaplanmıştır. Manivela elektrotermal tahrik ile bükülmüş ve titreştirilmiştir. Manivelanın bükülmesi, titreşiminin genliği ve fazı ölçülerek çoklu camsı geçiş ve erime noktası tayin edilmiş; ince film örneklerin ısısal genleşme katsayısının değişiminin etkisi, tersinir ve tersinmez ısı sığaları ve Young miyarları izlenmiştir. Böylece kalorimetre termomekanik analiz ve dinamik mekanik termal analiz yöntemleri tek bir MEMS aygıtında birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The recent advent of micro and nano devices increased the interest in small scale material properties, such as elasticity, conductivity or heat capacity, which are considerably different from their bulk counterparts due to, primarily, increasing surface to volume ratios. These novel properties must be analyzed by using ultra-sensitive devices since characterization of these properties is not possible with conventional probing instrumentation due to their large mass or volume which decreases signal to noise ratio. Microelectromechanical systems (MEMS) with short response time and high sensitivity are suitable for such measurements, such as very small mass detection (zeptograms) and calorimetry of small volume materials (yoctocalories).In this thesis a MEMS cantilever was used for thermomechanical characterization of thin film amorphous semiconductors. 100 nm thick As2S3 and Ge-As-Se-Te glasses were thermally evaporated onto a bilayer microcantilever. The microcantilever was deflected and vibrated by electrothermal actuation. By monitoring deflection, amplitude and phase of the cantilever oscillation, multiple glass transition and melting points were identified; the effects of the variation of thermal expansion coefficients (CTE), reversible and irreversible heat capacities and Young?s modulus of the thin film samples were observed simultaneously. Hence the possibility of the integration of calorimetry, thermomechanical analysis (TMA) and dynamical mechanical thermal analysis (DMTA) in a single MEMS device was demonstrate