Energy efficient coverage and connectivity problem in wireless sensor networks
Kablosuz duygaç ağlarında enerji verimliliği, kapsama ve bağlanabilirlik problemi
  1. Tez No: 222826
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKÇE BAYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR EVİN ÖZDEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
In this thesis, we study the energy efficient coverage and connectivity problem in wireless sensor networks (WSNs). We try to locate heterogeneous sensors and route data generated to a base station under two conflicting objectives: minimization of network cost and maximization of network lifetime. We aim at satisfying connectivity and coverage requirements as well as sensor node and link capacity constraints. We propose mathematical formulations and use an exact solution approach to find Pareto optimal solutions for the problem. We also develop a multiobjective genetic algorithm to approximate the efficient frontier, as the exact solution approach requires long computation times. We experiment with our genetic algorithm on randomly generated problems to test how well the heuristic procedure approximates the efficient frontier. Our results show that our genetic algorithm approximates the efficient frontier well in reasonable computation times.
Özet (Çeviri)
Bu tezde kablosuz duygaç ağlarındaki enerji verimliliği, kapsama ve bağlanabilirlik problemi ele alınmıştır. Ağ maliyetinin minimizasyonu ve kapsama süresinin maksimizasyonu gibi birbiriyle çelişen iki amaç doğrultusunda, farklı tiplerde duygaç yerleşimi ve üretilen duygaç verisinin ana istasyona iletilmesi planlanmıştır. Etkin çözümleri tam olarak bulmak için matematiksel formülasyonlar önerilmiş ve kesin çözüm veren bir yaklaşım kullanılmıştır. Kesin çözüm veren yaklaşım çok fazla uzun çözüm zamanı gerektirdiğinden, etkin çözümleri yaklaşık olarak bulacak çok amaçlı bir genetik algoritma geliştirilmiştir. Genetik algoritmanın performansı rassal olarak üretilmiş problemler üzerinde deneysel olarak test edilmiştir. Sonuçlar genetik algoritmanın makul çözüm sürelerinde etkin çözümlere yaklaşabildiğini göstermektedir.