Toplu konutların tasarımında sosyal donatıların maliyete etkisi
The effect of social networking and needs on the cost of housing estate
- Tez No: 222916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
1950'li yıllardan itibaren kırsal kesimden kentsel alanlara yapılan hızlı göçler sonucu büyük kentlerimizde konut sorunu ortaya çıkmıştır. Kentsel bölgelerde meydana gelen konut sorununun çözümü için, 1960'lı yıllardan itibaren Emlak Bankası tarafından büyük ölçekli toplu konut uygulamaları başlatılmıştır. Ancak, finansman kaynaklarının yetersiz olması nedeniyle özel şirketler ve inşaat firmaları konut sorunun çözümünde yeterli olamamışlardır. 1980'li yıllarda bütçe içi ve dışı kaynaklar oluşturularak toplu konut uygulamaları hızlandırılmıştır. Konut sorununun çözümü için hızlı bir biçimde toplu konut uygulamaları yapılmıştır. Ancak bu ünitelerde yaşayacak kişi ve ailelerin yaşama koşullarını sağlayacak sosyal donatım ve altyapı tesislerinin ihmal edildiği görülmüştür.Tez çalışmasında, toplu konut ünitelerinde planlanması gereken altyapı ve sosyal donatım tesis ve alanlarının, konut başına ve m2 başına getirdiği ek maliyet yükü ile bir konutun maliyeti içindeki payının belirlenmesi amacı ile İstanbul, Ankara, İzmir ve İzmit'te Emlak Bankası tarafından çeşitli inşaat firmalarına ihale edilerek üretilen yedi toplu konut ünitesi, bunlara ek olarak Ant Yapı tarafından İstanbul da yapılmış olan iki toplu konut ünitesi ve TOKİ tarafından üretilmiş 3 toplu konut ünitesi incelenmiştir. İnceleme sonuçları değerlendirilmiş, toplu konut ünitesine bağlı olarak konut ve m2 başına düşen sosyal donatım ve altyapı tesisleri maliyetleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Since 1950s, housing problems have emerged in our big cities due to migration from the country. For a good solution, big scale housing projects were designed and developed by Emlak Bankasi in 1960s. But these projects have never been enough to solve the problem due to limited financial investments. In 1980s, residential investments are increased and constructions completed shortly. But the quality of life and requests were unforeseen because of the social life connections and needs were not designed properly.In this research two big residental projects constructed by Ant Yapi in Istanbul, three projects constructed by TOKİ and seven different projects which are delegated to different construction companies by Emlak Bankasi in Istanbul, Ankara, Izmir and Izmit are researched to find out the avarage investment for social networking and needs according to avarage m2 of one unit. According to the elements which has important effects on investment such as number of buildings, density, Site-coverage ratio and Flor area ratio, the frame of the investments? range are defined by comparing to the one unit cost of a building.