Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan akrep türlerinin trichobothrileri üzerine çalışmalar
The study on scorpion?s trichobothries found different regions of Turkey
- Tez No: 222988
- Danışmanlar: PROF.DR. AYVAZ BABAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Zengin bir fauna yapısına sahip olan ülkemiz akrepler yönünden zengin ve endemik türlere sahiptir. Türkiye' de akreplere ait 4 familya ve bu familyalara ait 10 cins 13 tür bulunur. Bu çalışma ile 2003-2005 yılları arasında Adana, Ankara, Niğde, Artvin, İçel illerinde yayılış gösteren Mesobuthus eupeus, Mesobuthus caucasicus, Euscorpius carpathicus, Calchas nordmanni, Iurus dufoureius türleri toplanmıştır. Bu türlerin pedipalpleri üzerinde bulunan trichobothri dizilişleri incelenmiştir. Trichobothriler arasındaki uzaklıklar ölçülerek çizilmiş ve Ulusal ve uluslararası kaynaklardaki çizimlerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda pedipalpin chela ve tibia kısmında bazı emigrasyonların olduğu görülmüştür. Anahtar sözcükler : Mesobuthus eupeus, Mesobuthus caucasicus, Euscorpius carpathicus, Calchas nordmanni, Iurus dufoureius Trichobothri
Özet (Çeviri)
Our country which has a rich structure of fauna, with respect to scorpiones has rich and endemic species. There are 4 familia and these families have 10 genus, 13 species concerning these families in Turkey. In this study , Mesobuthus eupeus, Mesobuthus caucasicus, Euscorpius carpathicus, Calchas nordmanni, Iurus dufoureius species were collected from Ankara, Adana, Niğde, Artvin and İçel where they are wide spread between 2003-2005. Trichobothri arrengement on pedipalpus of collected species were investigated. Distance between them were measured and manually drawn trichobothri arrengement and position of collected species were compared with previous national and international studies published. As a results of the measurements and comparisons, some emigrations on pedipalpus chela and tibia parts were shown. Key words : Mesobuthus eupeus, Mesobuthus caucasicus, Euscorpius carpathicus, Calchas nordmanni, Iurus dufoureius Trichobothri