Türkiye'nin değişik bölgelerinde evsel elektrik ihtiyacının güneş panelleri ile karşılanmasına yönelik model geliştirilmesi
Developing model of electric poverty with solar cell at home in different areas of Turkey
- Tez No: 201124
- Danışmanlar: PROF. DR. H. GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacı nüfus artısı, hızlı teknolojik gelismeler, ekonomik büyüme ve küresellesme gibi etmenlere baglı olarak artmaktadır. Günes enerjisi, enerji tüketimine cevap verebilmek amacıyla kullanılan alternatif enerji kaynaklarından birisidir. Türkiye, günes ısınımı ve güneslenme süreleri bakımından bu enerjinin kullanılabilecegi ülkelerden birisidir. Bu bakımdan Türkiye'nin çesitli bölgelerinde tüketici talepleri dogrultusunda sistemler olusturulması amacıyla bu çalısma hazırlanmıstır. Sistemin ekipmanlarının belirlenmesinde her ile ait günes ısınım miktarları, aylık ortalama sıcaklık dereceleri, enlem dereceleri esas alınmıstır. Türkiye'nin degisik bölgelerinden seçilen 58 ile ait degerlere göre, bu illerde bulunan kullanıcıların evsel elektrik ihtiyacının karsılanması için gerekli olan sistem ekipmanlarının teknik degerleri bilgisayar programı ile web tabanlı olarak kullanıcılara sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Nowaday necessity of energy is increasing depending on elements such as overpopulation, rapid technological developments, economic growing and globalism. Sun energy which is one of the alternatives energy sources used in return consuming energy. Turkey is one of the countries which can use this kind of energy from the point of view radiation and period of sunshine. For the reason, this study has been prepared according to consumer demands in return forming present system. Amount of sunlight of every city, monthly average heat degree and latitude degree has been based for determing system equipments. According to merits taken from 58 cities of various regions in Turkey , technical merits of system equipments necessary for meeting the homely electricity need of the users in these cities are presented to users with computer programme as web-based.