Mekanik alaşımlama yöntemiyle sentezlenen Al-TiC ve Al-Ti-C toz ve sinter kompozitlerin mikroyapısal ve fiziksel karakterizasyonu
Microstructural and physical characterization of Al-TiC and Al-Ti-C powder and sintered composites synthesized by mechanical alloying
  1. Tez No: 223109
  2. Yazar: ELİF CAN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LÜTFİ ÖVEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Seramik partiküllerle takviye edilen aluminyum matriksli kompozitler ileri teknoloji malzemeleri olarak adlandırılırlar ve geleneksel malzemelere göre yüksek modülleri, mükemmel dayanım/ağırlık oranları ve rijitlikleri gibi birçok avantaj sunmaktadırlar. Mekanik alaşımlama ile üretilen aluminyum alaşımları atomizasyon ve geleneksel yöntemlerle elde edilen alaşımlardan, özellikle yüksek sıcaklıklarda, daha iyi özelliklere sahiplerdir. Bunun yanı sıra nispeten daha ucuz olmaları, kolay şekil alabilme ve işlenebilme gibi özelliklere de sahiptirler.Bu çalışmada iyi özgül dayanım, yüksek sıcaklıklarda aşınma direnci, oksidasyon, erozyon ve korozyon direnci gibi mükemmel mekanik özelliklere sahip TiC ve Ti-C partikülleri ile takviye edilmiş aluminyum matriksli kompozitler, mekanik alaşımlama yöntemi kullanılarak sentezlenmiş ve değişen TiC ve Ti-C oranlarının mikroyapı ve mekanik özelliklere olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminium based composites reinforced with ceramic particles are products of advanced technologies and offer several advantages over conventional alloys. It is due to their high modulus, excellent strength-to-weight ratio and stiffness. Aluminium alloys manufactured through mechanical alloying have beter properties, especially at higher temperature than alloys obtained by atomisation or conventional means. Moreover, they have relatively low costs, good formability and machinability as well.In this study, aluminium matrix composites reinforced with TiC and Ti-C particles which have attractive properties, such as good specific strength, high wear resistance at high temperatures, oxidation, erosion and corrosion resistance were synthesized by mechanical alloying and the effect of different TiC and Ti-C amounts on the microstructural and mechanical properties were investigated.