Bursa, Tophane Özalp evi restorasyon projesi
Restoration project of Özalp house in Bursa, Tophane
- Tez No: 223136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. KUTGÜN EYÜPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Tez çalışmasında ilk olarak Bursa- Hisariçi Semtinin geçmişteki sosyo-kültürel yapısı ve tarihi ile günümüzdeki hali ele alınmıştır. Bu bölgedeki konut yerleşiminde, geleneksel konut mimarisinin gelişimi araştırılmış, planlamada ve cephe düzenindeki dönemsel ortak özellikler sınıflandırılmıştır. Daha sonra, Özalp Evi'nin konumu, yapıldığı dönem ve mimari özellikleri ile yapı tanımlanmıştır.Özalp Evi 1921 yılında yapılmaya başlanmış ve diğer beş müştemilat yapısı sonraki dönemlerde eklenmiştir. Yapı grubu, Bursa K.T.V.K.B. Kurulu tarafından 1986 ve 1993 yıllarında tescil edilmiştir. Cumhuriyet dönemi mimari özelliklerini yansıtan konak yapısı, I. Ulusal Mimarlık Akımı ve aynı zamanda barok üslubunu barındıran mimari öğelere sahiptir.İlk yapılan kısım A yapısı ve B yapısının zemin kat mutfak mekânıdır. A yapısı yapıldığı dönemde kagir bodrum kat üzerine ahşap karkas yapım tekniği ile iki kat olarak inşa edilmiştir. Mutfak mekânının devamına ve üzerine sonraki dönemlerde kat ilave edilmiştir. Bu iki ana yapı etrafındaki diğer dört yapı zaman içinde ihtiyaca göre inşa edilerek bir bahçe etrafında toplanmışlardır. Sözü edilen altı yapı kötü durumdadır ve acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.Yapılara önerilen müdahalelerin yanı sıra yeni işlev yüklenirken, A ve B yapılarının mimari özellikleri ile uyumu, çevre halkın ihtiyaçları ve yapıların bulundukları yer göz önüne alınmıştır. Bu aşamada mal sahibi olan belediyesince ve çevredeki halkla görüşülmüştür. Değerlendirmeler sonucunda, kültür turizminin yoğun olarak yapıldığı Hisar Bölgesi'ndeki yapı grubuna ?Sosyal ve Kültürel Merkez? işlevi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
At first in the thesis study, Bursa-Hisariçi Town?s socio-cultural constitution in the past , its history and its status nowadays is treated.The residence placement in this region, the devolepment in traditional residence architecture is researched, periodical comman specialities on planing and facade ordering are classified. Then the location of Özalp House is described with, its construction period and architectural specialities .Özalp House is started to be built on 1921 and the other five annexes added in the next periods.The building group whose oldest building is konak was registrated as an example of the historical cultural property by the Turkish Ministry of Culture Comission on the Conservation of Culturel and Natural Property in Bursa in 1986 and 1993. Özalp House which has Republic age architectural specialities, holds also some architectural elements from I.National Architectural Trend and baroque style.The first built part is the kitchen on the ground floor of A and B buildings.A building is built wood-frame on masonry basement.The following periods a floor is added on and next of the kitchen.The four buildings arround these two main buildings are built in a garden, with time in need. Those six metioned buildings are in a bad position and must be interfered immediately.The necessary interferes suggested for buildings. The concordance with architectural specialities of A and B buildings, public needs and the location of buildings are considered while giving a new function .During this phase interviewed with goverment which is the owner and public around.