The characteristics of design consultancy companies in Turkey
Türkiye'deki tasarım danışmanlık firmalarının özellikleri
  1. Tez No: 223145
  2. Yazar: AYŞE MİNE TEOMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez Türkiye'de tasarım hizmetleri veren danışmanlık firmalarının özelliklerini ve kurucularının profesyonel deneyimleri ve meslekleriyle ilgili düşünce yapılarındaki benzerlikleri araştırmaktadır.Bu alandaki literatür, dünyada tasarımın temel bir rekabet aracı olarak giderek önem kazanmakta olduğu gerçeğini açıkça ortaya koymaktadır. Tasarımın artan önemine ek olarak, karmaşık yapıdaki tasarım faaliyetlerinin yönetilmesi ihtiyacı ve zorunluluğu, tasarım yönetimi kavramını firmaların gündemine taşımıştır. Tasarım kaynakları arayışı içinde olan firmalar, tasarımı firma dışı kaynaklardan temin edilen bir hizmet olarak değerlendirmeye başlamış ve tasarım danışmanlık firmaları ile yakın işbirlikleri oluşturmuşlardır. Bu gelişmede temel etken daha yetkin teknik bilgi ve becerilerin, daha geniş deneyimin ve yaratıcı yeni fikirlerin firma dışı kaynaklardan elde edilebilmesidir.Bu alandaki literatür özellikle gelişmiş pazarlardaki tasarım danışmanlığı faaliyetlerinin kapsam ve yöntemleri ve firmaların tasarım yönetimi faaliyetlerinin dinamiklerine ışık tutmakta, belirli yönetim stratejilerinin nedenlerini ve ilişkiden beklenen faydanın nasıl yükseltilebileceğini ortaya koymaktadır. Danışmanlık firmaları ve müşterileri arasındaki ilişkilerin doğası ve bu ilişkilerin taraflarca nasıl yönetildiği ise endüstriyel tasarım faaliyetinin sonucuna doğrudan etkide bulunmaktadır.Endüstriyel tasarımın Türkiye'deki tarihi oldukça kısa olmakla birlikte gelişimi uzun bir süreç içinde gerçekleşmiştir. Bugün Türk endüstrisinde tasarıma olan talebin hala düşük seviyelerde olmasının temel nedeni bir rekabet faktörü olarak tasarımın gücüne ve katkısına dair bilincin yüksek ve yaygın olmamasıdır. 1980'li yılların ikinci yarısında oluşmaya başlayan tasarım danışmanlık firmaları, 1990'lı yıllarda düşük talebin şekillendirdiği bir piyasada zorluklar içinde tutunmaya çalışmaktaydılar. 1990'ların ikinci yarısından itibaren iç pazarda rekabet etmeye çalışan ve dış pazarda ihracat şansı arayan firmalar endüstriyel tasarımın rekabetteki gücünü fark etmeye başladılar. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde yürürlüğe giren Fikri Hak ve Mülkiyetlere ilişkin yasal düzenleme ile birlikte tasarımcılar da çalışmalarını koruma altına alabilmeye başladılar.Bu tez kapsamında yapılan araştırmada görüşme metodu kullanılmış, denekler Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) üyeleri veya Dexigner tasarım portalinde yayınlanan tasarımcılar arasından seçilmiştir. Tasarımcıların seçiminde bir diğer kriter firmalarını 1994 yılından bu yana düzenlenmiş olan başlıca ulusal ve uluslararası tasarım organizasyonlarında temsil etmiş olmalarıdır.Tasarım danışmanlık firmalarının ortaya çıkış nedenleri ve şekilleri literatürde yer verilen gelişmiş ülkelerdeki sektörlerle paralellik arz etmektedir. Öte yandan bugün özellikle gündelik iş yürütme biçimlerindeki zorluk ve sıkıntılar daha az gelişmiş pazarlara özgü özellikler olarak göze çarpmaktadır.Araştırmanın sonucunda Türkiye'deki tasarım danışmanlık firmalarının çeşitli sektörlere hizmet veren küçük stüdyolar olduğu ve bu iş faaliyetinden edinilen gelirlerin henüz tatminkar seviyelerde olmadığı bulunmuştur. Ancak, önemli bir bulgu iş hacimlerinin son yıllarda katlanarak arttığı ve bu gerçeğin iş dünyasında tasarıma olan talebin artış eğilimine girmesinin bir habercisi olabileceğidir.Medyanın yadsınamaz etkisi sonucu bugün Türkiye'de tasarım alanına dair bir popülaritenin oluşmakta olduğu gözlemlenmektedir. Türk endüstrisindeki işletmelerin % 98'ini oluşturan KOBİ'ler tasarımın değerini ve bir rekabet aracı olarak gerçek gücünü anladıkları takdirde bu gelişmenin Türk endüstrisine katkısı, tasarım danışmanlık sektörüne ise etkisi büyük olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the characteristics of consultancy companies providing industrial design services in Turkey, as well as inquiring the common aspects in the professional backgrounds and mindsets of the owner/ founders of these companies.The significance of design as a competitive business tool has increasingly been acknowledged in the world. It has also been acknowledged that design needs to be managed in order to make sure its positive impact to the competitiveness of the companies. Searching various sources for design skills, companies started to obtain design services from consultancy companies. In addition to its various benefits, commissioning design work to external sources of expertise has been a means for companies to exploit a diversified set of skills, a wide array of technical know-how and a large pool of new and creative ideas.The literature review on design management, particularly the outsourcing of design and design consultancies in advanced markets reveal a clear understanding of the dynamics of design consultancies, the reasons behind outsourcing and the strategies to increase the benefits derived from consultancies. The nature and quality of client-consultancy relationships and how this relationship is managed by both parties have a high impact on the amount of mutual benefits derived from this colloboration.The emergence and the development of industrial design in Turkey as the literature conveys, has been a slow process and the history of industrial design a short one so far. Today, the demand for industrial design is still low due to a relatively low level of consciousness about the significance and value of design in business in Turkey. Design professionals have started establishing design consultancy companies in the late 1980s. Most of these design consultancy companies suffered from the low demand for design until the second half of 1990s. After this time, with the growing need for original design in both the domestic and export markets, the industry has started to invest in industrial design. With the acceptance of a new intellectual property rights legistlation in line with the EU regulations in the second half of the 1990s, industrial designers have gained considerable protection for their work.This research utilised primarily the interview method with design consultancy owners selected from the member lists of Industrial Designers Society of Turkey (ETMK) and Dexigner design portal providing reliable databases of industrial designers operating in Turkey. The sample was chosen among the designers who had previously exhibited their work in major national and international design organisations since 1994.The emergence of the consultancy sector, though at a slower pace, has been in line with the developments experienced in the advanced markets as portrayed in the literature. On the other hand, the issues and problems related to this field in Turkey reflect a rather premature state.This study puts forward that the business of design consultancy in Turkey comprised of small size studios serving a variety of sectors, still suffer from the low level of consciousness and demand for industrial design in general. However, the satisfactory growth in their business volumes in the past few years may denote an upward shift in the demand for design services.Today, the design field enjoys an unexpected popularity in Turkey due to high media interest. If this interest is followed by the demand of the Turkish industry, especially of the SMEs which consititute 98 % of all industrial establishments, for design services, then a fertile environment for design consultancy companies to grow and prosper would be possible in Turkey.