Klas 2 furkasyon defektlerine uygulanan antibiyotikli ve antibiyotiksiz kalsiyum karbonat esaslı biyomateryalin (biocoral) etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 22354
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Son yıllarda furkasyon def ekti erinin tedavisinde greft materyallerinin de dahil olduğu değişik türdeki rejeneratif işlemle rin belirli bir başarı sağlattığı görülmüştür. Günümüzde lokal periodontal def ekti erin tedavilerinde lo kal antibiyotiklerle kombine greft materyallerinin kullanımının araş tırıcıların ilgisini çektiği tesbit edilmiştir. Çalışmamızda anatomik yapı nedeniyle tedavi girişimlerin- deki başarının sınırlandığı furkasyon defektine (klas II) uygulanan Biocoral'in hangi antibiyotikle ne miktarda kullanılacağının tesbiti için öncelikle mikrobiyolojik ve salım hızı incelemeleri yapılmıştır. Bu.invitro çalışmalar sonucunda 0.1 5 mg'lik ofloksazinle kombine Biocoral'in en uygun greft materyalini oluşturduğu ve oflok- sazinli patın salım hızının k = 50 mg/saat olarak izlendiği tespit edilmiştir. Anılan kombinasyonun kısa dönem yumuşak doku cevabını in celemek amacıyla kobayların dorsal bölgesinde subkutan olarak yerleş tirilen histolojik çalışmada ise heriki grupta hafif iltihabi hücre infiltrasyonu olduğu ancak kantitatif olarak kontrol grubunda daha fazla olduğu saptanmıştır. Ayrıca örneklerin tümünde Biocoral parti- küllerinin çok çekirdekli dev hücreler ile çevrelendiği ve bir kısım partikülün çok küçük fragmanlara ayrıldığı gözlenmiştir.88 - Klinik çalışmamızda ise ofloksazinle kombine Biocoral patın etkinliğinin altı aylık bir dönemde kapalı ve açık ölçümler le değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Toplam 34 mandibular molar klas II furkasyon defektinin dahil edildiği klinik çalışmada, antibiyotikle kombine biyomateryal ve sadece Biocoral gref t materyal i ile tedavi edilmişlerdir. Kapalı klinik ölçüm değerleri başlangıç, 3 ve 6'ncı aylarda, açık klinik ölçümler ise başlangıç ve postoperaitf 6'ncı ayda reentry ile elde edilmişlerdir. Altıncı ayda antibiyotiki grupda kontrole göre verti- kül derinlikte daha farklı azalma ve daha fazla ataşman kazancı gözlenmiştir. Yine aynı periotdaki reentry işlemi ile, ofloksazinli de- fektl erde vertikal, horizontal, hacimsal dolunumda ve kret seviyesin deki değişimlerde daha. olumlu sonuçların alındığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, it has been realized that different types of regenerative periodontal therapies including graft materials in the treatment of furcation defects are successful. Today it has been determined that the usage of local antibiotics combined with graft materials in the treatment of local periodontal defects have attracted the researchers. In our studies before all else, microbiologic and releasing kinetics examinations had been made in order to evaluate the application of Biocoral with which type and ratios of antibio tics to furcation defects (Class II). These structures were the anatomic structures where it was limited the success of treatment attempts. As a result of these in vitro studies it had been determined that the combination of Biocoral with 0.15 mg of ofloxacin constituted most suitable graft material and the combinations was found out as k = 50 mg/hour. In order to examine the short term of soft tissue response, the combination was placed subcutaneously on the dorsal surface of the guinea pigs. Although a mild inflammation was observed in both groups, the inflammatory cells were seen significantly greater in controls. In addition, it was observed in all samples that Biocoral particles were surrounded by multinucleated giant- 90 - cells and division of some particles into small fragments were also seen. The aim of this clinical study was to evaluate the effectiveness of Biocoral combination paste with closed and open measurements in a 6 month period. Closed clinical measurements were obtained at the baseline and after 3 and 6 months postoperatively. Open measurements were acquired at initial surgery and at reentry after 6 months. The mean vertical probing depth reduction and gain of clinical attachment were significantly greater at all antibiotic combined group. At the reentry evaluation, it was seen a significant improvement in all measurements (vertical fill, horizontal fill, volumetric fill and alveoler crest change) of that group.