Çatıda kullanılan polimer kökenli levhaların karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis of polymeric sheets used in roofs
  1. Tez No: 223958
  2. Yazar: SEDA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, çatıda kullanılan polimer kökenli levhaların karşılaştırmalı analizi, malzemenin performans özellikleri açısından incelenip ortaya konmuştur. Yapılan değerlendirmede, çatıda kullanılan polimer levhalar sınıflandırılmış ve genel özellikleriyle tanımlanmıştır. Polimer levhaların karşılaştırmasında izlenecek yöntem belirlenmiş, çatıdaki işleve göre, polimer levhadan beklenen fiziksel, kimyasal, mekanik, teknolojik, estetik ve fiyat özelliklerin neler olduğu açıklanmış, polimer levhaların bu özellikler açısından performansları sayısal değerlerle açıklanmıştır. Polimer levhaların özelliklerine ait sayısal değerler karşılaştırılarak, ısı yalıtımı, su yalıtım ve çatı kaplama malzemesi olarak istenen performans ölçütleri tanımlanıp, bu ölçütleri sağlayan polimer levhalar saptanmış, üstünlükleri ve yetersizlikleri belirtilmiştir. Çatıdaki farklı işlevlere göre, polimer levhalar karşılaştırılarak, en uygun ısı yalıtımı, su yalıtımı ve çatı kaplama malzemesi olan polimer levhalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparative analysis of polimeric sheets used in roofs was searched with the proporties of the materials. The study of the analysis consists of the introduction of general polymeric sheets properties that are used in roof and the classification of polymeric sheets as an insulation and coating material. The method of classification analysis was explained and the criterias which are physical, chemical, mechanic, technologic, esthetic and ecomomical were defined with the numerical values with the performance as a roofing material. The values of the polymeric sheets performances were compared with each other where the appropriate polymeric sheets were defined. The best polymeric sheets were succested as an insulation or a coating roofing material.