Approximate models and solution approaches for the vehicle routing problem with multiple use of vehicles and time windows
Çok seferli ve zaman pencereli araç rotalama problemi için yaklaşık çözüm veren modeller ve çözüm yöntemleri
  1. Tez No: 224017
  2. Yazar: JEROEN WOUTER DE BOER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada çok seferli araç rotalama problemi işlenmiştir. Bu problemde araçlar günün herhangi bir anında depoya dönüp, tekrar sefere çıkabilirler. Problemde ilgili detaylı bir literatür taraması yapılmış ve problemi çözmek için iki matematiksel model önerilmiştir. Önerilen modeller ve varyasyonları, literatürden alınan test problemleri üzerinde denenmiş ve sayısal sonuçlar verilmiştir. Ayrıca, zaman penceresi, çalışma saati kısıtları, farklı müşteri tipi ve değişik tipte araçlar barındıran filo gibi özellikler içeren bir gerçek hayat uygulaması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we discuss the Vehicle Routing Problem with multiple use of vehicles (VRPM). In this variant of the routing problem the vehicles may replenish at any time at the depot. We present a detailed review of existing literature and propose two mathematical models to solve the VRPM. For these two models and their several variants we provide computational results based on the test problems taken from the literature. We also discuss a case study in which we are simultaneously dealing with side constraints such as time windows, working hour limits, backhaul customers and a heterogeneous vehicle fleet.