Video shot boundary detection by graph theoretic approaches
Çizge temelli yaklaşımlar ile video çekim sınırı sezme
- Tez No: 224016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. AYDIN ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde gelişmiş çekim sınırı sezme metodlarının karşılaştırmalı bir analizi hedeflenmektedir. Başlıca çekim sınırı sezme yöntemlerinden piksel temelli, histogram temelli, kenar temelli ve hareket temelli yöntemler gerçekleştirilmiş ve analiz edilmiştir. Son dönemde geliştirilmiş olan ve çekim sınırı sezme problemine çizge bölütleme modelini destek vectör makinaları sınıflandırıcısı ile birlikte uygulayan yöntem de gerçekleştirimiş ve analiz edilmiştir.Bunun yanında, yeni bir çizge temelli kavram olan ?baskın kümeler? konusu çalışılmış ve bu yeni yöntem çekim sınırı sezme problemine başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims comparative analysis of the state of the art shot boundary detection algorithms. The major methods that have been used for shot boundary detection such as pixel intensity based, histogram-based, edge-based, and motion vectors based, are implemented and analyzed. A recent method which utilizes ?graph partition model? together with the support vector machine classifier as a shot boundary detection algorithm is also implemented and analyzed.Moreover, a novel graph theoretic concept, ?dominant sets?, is also successfully applied to the shot boundary detection problem as a contribution to the solution domain.