Hemodiyaliz (HD) ve sürekli ayaktan periton diyaliz (SAPD) uygulanan kronik böbrek yetmezliği olan hastaların tedavilerinin bazı biyokimyasal bulgular ve beslenme durumları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
A study aimed to compare effects of on some biochemical measurements and nutritional status for diet therapy of chronic renal failure patients attending to continuous ambulatory peritoneal dialysis and hemodialysis
  1. Tez No: 224227
  2. Yazar: PERİM FATMA TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Acil Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde,diyalize giren yaşları 18-65 arasında değişen 30 hasta üzerinde yapılan bu çalışmada hastalar iki gruba ayrılmıştır. Araştırmaya alınan hemodiyalize giren 15 hastaya 3 ay süreyle 1.2 g/kg/gün protein ve 35-40 kal/kg/gün enerji içeren diyetler (HD grubu), SAPD uygulanan 15 hastaya ise 3 ay süreyle 1.5 g/kg/gün protein ve 35-40 kal/kg/gün içeren diyetler verilmiştir(SAPD grubu).Her iki gruptaki hastaların çalışmanın 1.,30.,60.,90. günlerinde antropometrik ölçümleri, bazı biyokimyasal bulguları, biyoelektrik empedans analiz ölçümleri alınmıştır.Her iki grupta hastaların 1.,2.,3.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in two groups, on thirty dialysis patients, aged 18-65 years in Baskent University Hospital Ankara. Fifteen patients attending to hemodialysis (HD group) were fed with a diet of 1.2 g/kg/day, 35-40 kal/kg energy and fifteen patients attending to continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD group) were fed with a diet of 1.5 g/kg/day, 35-40 kal/kg energy for a duration of three months. Anthropometric measurements, bioelectric empedans analyse were measured and some biochemical measurements before dialysis were assessed at 1st, 30th, 60th, 90th day of the study in the both two groups of patients. During the study , food intakes of all dialysis patients for three consecutive days were recorded every week at 1st, 2nd, 3rd months.