Hemodiyaliz ve periton diyalizi uygulanan hastalarda ateroskleroz ve aterosklerotik risk faktörlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 163852
  2. Yazar: DEMET DOLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUDDUSİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Kardiovasküler hastalıklar, böbrek yetmezlikti hastalarda önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda çeşitli faktörlerin etkisi ile ateroskleroza belirgin yatkınlık söz konusudur. Çalışmamızda hemodiyaliz veya sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) uygulanan son dönem böbrek yetmezlikli (SDBY) vakalarda karotid aterosklerozunu ve bazı aterosklerotik risk faktörlerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza; 33 hemodiyaliz, 32 SAPD uygulanan hasta ve 33 kontrol grubu olmak üzere toplam 98 vaka alındı. Vakalar arasında yaş, cinsiyet, diyaliz süreleri, sigara kullanımı, vücut kitle indeksi (VKİ), diyabet ve hipertansiyon varlığı açısından farklılık yoktu (p>0.05). Çalışmaya alman vakaların tamamının; serum trigliserid, total kolesterol, HDL (High-Density Lipoprotein), LDL (Low Density Lipoprotein), lipoprotein(a) [Lp(a)], apolipoprotein A-I (Apo A-I), Apo B, Apo E, albumin, CRP, fibrinojen, intakt parathormon (iPTH) ve ferritin seviyeleri ölçüldü. B- mode ultrasonografi ile vakaların tamamının karotid intima media kalınlığı (İMK) ve plak sayısı değerlendirildi. Diyaliz uygulanan grupta, kontrol grubuna göre; serum trigliserid, total kolesterol, LDL, Apo B, CRP, fibrinojen, ferritin ve Lp(a) düzeyi belirgin şekilde artmışken (pO.001), serum HDL, Apo A-I, Apo E ve albumin düzeyi ise belirgin şekilde azalmıştı (p0.05). Diyaliz uygulanan grupta, kontrol grubuna göre; İMK ve plak sayısında anlamlı artış saptanırken (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cardiovascular disease is an important cause of morbidity and mortality in patients with renal failure. Patients with chronic renal failure are significantly susceptible to atherosclerosis. To investigate the carotid atherosclerosis and other atherosclerotic risk factors in end-stage renal disease (ESRD) patients treated with continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) or hemodialysis (HD). 33 HD, 32 CAPD and 33 control totalling 98 patients were enrolled. There was no difference between the cases according to age, sex, dialysis duration, smoking, body mass index (BMI), presence of diabetes and hypertension (p>0.05). Serum triglyceride, total cholesterol, HDL, LDL, lipoprotein (a) [Lp(a)], apolypoprotein A-I (Apo A-I), Apo B, Apo E, albumin, CRP, fibrinogen, iPTH, and ferritin levels were obtained from all cases. Carotid intima media thickness (IMT) and plaque numbers were calculated from all cases by using B-mode ultrasonography. Serum triglyceride, total cholesterol, HDL, LDL, Lp(a), Apo A-I, Apo B, Apo E, albumin, CRP, fibrinogen, and ferritin levels were significantly increased in dialysis group when compared to the control groups (p0.05), except Lp(a) (p0.05).