Kedi ve köpeklerde dış kulak hastalıkları üzerine klinik incelemeler
Clinical investigations of the ear diseases in cats and dogs
- Tez No: 224270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Kulak Burun ve Boğaz, Veteriner Hekimliği, General Surgery, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Kliniğine Ekim 2002 ? Mart 2007 tarihleri arasında kulak rahatsızlığı şikayetiyle getirilen 279 köpek ve 35 kedi üzerinde yapıldı ve çok farklı nedenlerle oluşan dış kulak hastalıklarında değişik yaklaşım ve sağaltım seçenekleri uygulanarak en iyi klinik iyileşmenin sağlanması amaçlandı. Hasta sahibinden alınan ayrıntılı anamnezi takiben hastanın klinik ve otoskopik muayenesi yapıldı. Muayene bulgularının yardımıyla klinik tanıya gidildi. Tanı konulurken, radyolojik muayene ve mikrobiyolojik tahlil sonuçlarından da yararlanıldı. Köpek olgularında kulak kepçesi ile ilgili 48, dış kulak kanalı ile ilgili 233, hem kulak kepçesi hem de dış kulak kanalı ile ilgili 11 lezyona rastlandı. Kedi olgularında ise; kulak kepçesi ile ilgili 4, dış kulak kanalı ile ilgili 30, hem kulak kepçesi hem de dış kulak kanalı ile ilgili 2 lezyon görüldü. Olguların 225'i medikal, 65'i operatif yöntemlerle sağaltılırken, 24 olguda hasta sahibi farklı nedenlerle sağaltımı kabul etmedi. OE'nin medikal sağaltımında üç farklı protokol uygulanarak sonuçlar değerlendirildi. Medikal sağaltım yapılan olguların 129'unun, operatif sağaltım yapılanların ise 54'ünün kontrolleri yapılabildi. Bu olgular içerisinden kartilago aurikularis deformasyonu bulunan 5 olgu ile aurikuloplasti yapılan bir olgu dışında tüm olgularda tam bir iyileşme görüldü. Bu çalışmayla, pinnanın skuamoz hücre karsinomlarında total pinnektomi, aurikular hematomlarda operasyon, dış kulağın enflamatuvar poliplerinde total kulak kanalı ablasyonu ve uygun medikal sağaltıma yanıt vermeyen OE'de ise uygun operatif müdahalenin yapılması gerektiği kanaatine varıldı. Sonuç olarak kompleks bir bölge olan kulağın hastalıklarının sağaltımında başarılı olunabilmesi için periyodik kontrollerin yapılması, tanının erken konulması ve uygun sağaltım seçeneğinin belirlenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to provide best possible clinical recovery by means of different approaches and treatment options to external ear diseases with a variety of reasons in 279 dogs and 35 cats, which were referred to Istanbul University, Faculty of Veterinary Medicine Surgery Clinic with external ear complaints between October 2002 ? March 2007. Following the anamnesis, record taken from the patient-owner, clinical and otoscopic examinations were completed. Clinical diagnosis was made by taking these examination results as well as radiological examinations and microbiological analyses into account. In canine cases, 48 dogs had lesions located in pinna, 233 dogs had lesions located in external ear canal, 11 dogs had lesions located in both pinna and external ear canal. In feline cases, 4 cats had lesions located in pinna, 30 cats had lesions located in external ear canal, 2 cats had lesions located in both pinna and external ear canal. Medical and operative methods were used to treat 225 and 65 cases, respectively. Patient-owners rejected treatment in 24 cases. In the medical treatment of otitis externa three different treatment protocols were followed and the findings were evaluated. Post-treatment controls for 129 medically-treated cases and 54 operatively-treated cases could be accomplished. In all but five cases with auricular cartilage deformations and one case which received auriculoplasty, a complete recovery was observed. In the light of the findings of the present study, the necessity of applying total pinnectomy in the squamous cell carcinomas of pinna, surgery in auricular hematomas, total ear canal ablations in inflammatory polyps of the outer ear, and appropriate operative interventions in the otitis externa which does not respond to appropriate medical treatment were discussed. It is concluded that periodical controls, early diagnosis and appropriate treatment were necessary for the successful treatment of ear diseases.