Yüksekliğin sporcu organizmasına etkileri
- Tez No: 22428
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KARATOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
55 ÖZET Araştırmamız 10 daşci üzerinde Erciye* Dağında yap? İdi, 67 saat süreyle 2150 m. ve 3916 m. arasında kalındı. Bu süre içerisinde dağcılık kış temel eşitim çalışmaları ve tırmanış gerçekleştirildi. Parametrelerin ölçümleri 1050 m» Kayseri merkez rakımda tırmanış öncesi ve tırmanış sonrası dönüşte hemen ölçüldü. Çalışmamızda kullandığımız; parametreleri; vücut ağırlığı, nabız, solunum, kan basıncı, beyaz küre, kırmızı küre, hemoglobin, hematokrit ve step test oluşturuyordu. Bulgularımız; vücut alırlığı önce 66.26 ± 2.41 kg, sonra 64.24 ± 2.36 kg, istirahattaki nabız sayısı önce 72.9 ± 1.07, sonra 78 + 1.5 Atım/dk, istirahatte solunum sayısı önce 21 ± 0.34, sonra 22.5 ± 0.55 Slm/dk, kan basıncı istirahatte sis- tolik önce 121 ± 3.62, sonra 118 ±2.26 mmHg, diastolik önce "71 ± 2. 23, sonra 70 ±2.14 mmHg, beyaz küre önce 689S ± 147.7, sonra 7115 ± 193.2 mm, kırmızı küre önce 4.99 ± 0.16, sonra 5.10 ± 0.16 mil/mm, hemoglobin önce 15.11 ± 0.31, sonra 15.24 ± 0.33 gr/100 mi, hematokrit önce 45.14 ± 0.88, sonra 45.41 ± 1.10 (%) olarak bulunmuş olup, yüksekliğe çıkıldıkça Harvard step testi sonuçlarına göre fiziksel uygunlukta azalma tespit edilmiştir. Dakikalık nabız sayısı ve solunum istatistiksel yönden anlamlı bulunurken, diğer parametreler istatistiksel değer-56 lendirmeye göre anlamlı sonuç vermemiştir. Elde edilen bulgular literatür bilgileri ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
57 8. SUMMARY Thp- rşısgr.-h «as ca-ısisâ ov*t on- 10- stoimtainers. on Mount Erciyes. They stayed at the height of between 2150 and 3916 metres for 67 hours. Within this period, basic winter mountaineering training? and climbing were performed. Pre and post parameter measurements were taken soon after return at 1050 in Kayseri Center. Body weight, number of heart beat per minute, number of breathing per minute, blood pressure, red cells, white cells, hemoglobin, hematoc rit and steptesfc were the parameters used in this study. Findings: body weight before: 66.26 ± 2.41, after: 6 4. 24 ± 2.36 kg, number of heart, beat at rest before: 72.9 ± 1.07, after: 78 ± 1.5 beat/»inute, number of breathing at rest before: 21 ± 0.34, after: 22.5 + 0.55 breathing/minute, systo lic blood pressure at rest before: 121 ± 3.62, after: 118 ± 2.26 mmHg, diastolic before: 71 ± 2.23, after: 70 + 2.14 mmHg, white cell before: 6896 ± 147.7, after: 7115 + 193.2 mm, red 3 cell before: 4.99. ± 0.16, after: 5.14 ± 0.16 mil/mm, hemog lobin before: 15.11 ± 0.31, after: 15.24 ± 0.33 gr/100 ml, hematocrid before: 45.14 ± 0.88, after: 45.41 ± 1.10 (%), According to Harvard step test results a decline in physical fitness was recorded as we went higher altitude. The number of heart beat and breathing were found to be Significant istatlstically. The other parameters found to be58 insignificant. The findings obtained in this study were f discussed by the literutare.