Akciğer kanserli hastalarda epoksid hidrolaz HİS139/ARG VE TYR113/HİS ge polimorfizmlerinin incelenmesi
Effects of Epoxide Hydrolase His139Arg and Tyr113His polymorphisms on Lung Cancer Risk.
  1. Tez No: 224285
  2. Yazar: EMEL ZELAL ERKİŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN YAYLIM ERALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mikrozomal epoksid hidrolaz, karsinojenlerin hem aktivasyonunda ve hem de detoksifikasyonunda rol oynayan önemli bir faz I biyotransformasyon enzimidir. EPHX polimorfizmlerinin akciğer kanseri riski üzerinde etkili olduğu çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. EPHX geninin ekzon 3 üzerinde Tyr113His ve ekzon 4 üzerinde His139Arg olmak üzere iki adet polimorfizm taşıdığı bilinmektedir. Biz bu çalışmamızda, PCR, RFLP ve agaroz jel elektroforezi yöntemlerini kullanarak 56 akciğer kanseri hastası ve 40 sağlıklı kontrol üzerinde EPHX polimorfizmlerini araştırdık. Çalışmamızda, ekzon 4 varyantlarının çalışma grubumuzdaki dağılımı ve allelik frekansları istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ancak ekzon 3 genotiplerinin dağılımında önemli bulgular elde ettik. Özellikle ekzon 3 His113His genotipi akciğer kanserli hastalarda kontrollere kıyasla 2,551 kat artmış risk ile ilişkili bulunmuştur. p=0,002. Sigara içen hastalarda His113 allelini taşıma oranı 1,641 kat artarken, ailesinde birinci dereceden kanser hikayesi olan hastalarda risk oranı 3,500 kata kadar çıkmaktadır. p=0,014. Sonuç olarak bizim bulgularımıza göre EPHX ekzon 3 polimorfizminin akciğer kanseri riskini etkileyebileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Microsomal epoxide hydrolase (EPHX) plays an important role in both activation and detoxification of carcinogens.Two polymorphisms at exon 3 Tyr113His and exon 4 His139Arg have been reported to be associated on lung cancer risk.We used PCR, RFLP and gel electrophoresis techniques to detect these two polymorphisms on 56 lung cancer patients and 40 controls. In our study we found statistically mean frequencies and significiantly difference in the distribution of exon 3 polymorphic genotypes on lung cancer patients and controls. We found OR 2,551 for distribution of exon 3 His113/His genotype among lung cancer patients. p=0,002.When patients have grouped according to smoking habits, we found 0R 1,641 for His 113 allele in smoking lung cancer patients p=0,381. In the case of familial cancer background, in lung cancer patiens OR increases to 3,5. p=0,014. However we could not find results same direction for exon 4 polymorphic variants. The allel frequencies of exon 4 were not statistically significantly diffferent in lung cancer and control groups.According to our results, for two polymorphisms of EPHX only exon 3 Tyr113His polymorphism was related to high risk in patients with lung cancer. In conclusion, we suggest that EPHX polymorphisms may be a risk factor for lung cancer patients.