Tavşan kalvaryumunda mezenşimal kök hücre transplantasyonu ile yönlendirilmiş kemik ogmentasyonunda elde edilen yeni kemiğin histolojik olarak değerlendirilmesi
Histopatologic evaluation of the new bone formation in guided bone augmentation by mesenchymal stem cell transplantation in rabbit calvarium
- Tez No: 224358
- Danışmanlar: PROF. YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Tavsan kalvaryumunda mezensimal kök hücre transplantasyonu ile yönlendirilmis kemik ogmentasyonunda elde edilen yeni kemigin histolojik olarak degerlendirilmesi, Çene yüz bölgesinde olusan kemik yetersizliklerinin rekonstrüksiyonunda birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerin bir çok avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Günümüzde çene kemigi rekonstrüksiyonlarındaki çalısmalar kök hücre üzerine yogunlasmıstır. Kök hücreler çesitli dokulardan elde edilebilmektedir. Kemik iliginde hematopoetik ve mezensim orijinli kök hücre bulunmaktadır. Hematopoetik kök hücre, kan hücrelerine dönüsebilirken mezensimal kök hücre (Mesenchymal Stem Cell-MSC)ler; kıkırdak, kemik, kas, tendon, ligament ve yag dokusuna dönüsebilmektedir. Çalısmamız 7 adet Yeni Zelanda tavsanında gerçeklestirilmistir. Çalısma grubunun dısındaki bir tavsanın tibia kemik iliginden izole edilen MSC'lerin in vitro olarak çogaltılmasının ardından deneyde kullanılan tavsanların kalvaryumlarına kollajen tasıyıcı ile transplantasyonu yapılmıstır. MSC'nin dokuda dagılmaması ve kemik dısındaki dokulardan izole edilebilmesi için titanyum kapsüller kullanılmıstır. Çalısma dört deney grubu içerecek sekilde planlanmıs, her tavsana dörder adet titanyum kapsül uygulanmıstır. 1. ve 2.Grupta kemik yüzeyine dekortikasyon yapılmıs, 1. ve 3. Grupta MSC uygulanmıstır. 4. grup da kontrol grubu olarak kullanılmıstır. Olusan yeni kemik miktarı altı skor derecesiyle ve histopatolojik olarak degerlendirilmistir. statistiksel olarak çalısmanın sonucunda MSC uygulanan gruplarda anlamlı ölçüde yeni kemik olusumu saptanmıstır. Anahtar Kelimeler :mezensimal kök hücre, kemik ogmentasyonu
Özet (Çeviri)
The reconstruction of the bone loss in maxillofacial region can be achieved by various methods. These methods have lots of advantages and disadvantages. Present studies about reconstruction of the jaw bones are becoming intense to stem cell applications. Stem cells can be isolated from various tissues. Hematopoietic and mesenchymal originated stem cells can be found in bone marrow. Hematopoietic stem cells can generate blood cells, mesenchymal stem cells (MSC) are capable of differentiating into cartilage, bone, muscle, tendon, and adipose tissue. In the present study, seven New Zealand rabbits were used. Before proliferated in vitro, MSCs were isolated from another rabbit?s tibia bone marrow and transplanted to the calvariums of the rabbits used in the experiment. In order to prevent the dispersion of the MSCs, and to be isolated from the other tissues, titanium caps were used. Four experimental groups were designed, and four titanium caps were applicated to each seven rabbits. Bone surfaces were decorticated in the first and second group, and MSCs were implanted to first and third group. The fourth group was selected to be the control group. The new bone formation was evaluated by a scale of six scores histopatologically. Statistically significant new bone formation was found in MSCs implanted groups as a result of our study. Keywords : mesenchymal stem cell, bone augmentation