Deneysel şizofreni ile alkol ve nikotin bağımlılığı arasındaki ilişkinin nöropsikofarmakolojik temellerinin araştırılması
Investigating the neuropsychopharmacological basis of the interaction between experimental schizophrenia and addiction
- Tez No: 224357
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN UZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Psikiyatri, Pharmacy and Pharmacology, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Şizofrenili hastalann daha fazla sigara igtiği, diğer bağımhhk yapıcı maddeleri daha fazla tükettiği bilinmektedir. Ancak bu ilişkinin temeli bilinmemektedir. Öne sürülen teoriler Cig basjık altmda toplanabilir: (A) Biyolojik yatkınlık, (B) Kendini tedavi etme (C) Madde kullanımmın sjzofreniye neden olması. Bu çalışmada biyolojik yatkmhk hipotezi, deney hayvanlannda alkol ve nikotin bağımhhğı igin test edildi. Alkol ve nikotin, hastalann yasal olarak temin edebildikleri ve diğer bağımhhk yapıcı maddelere göre daha kolay ula§abildikleri igin tercih edildi. Çalışmada modifiye SIVI diyet yöntemiyle kronik alkol verilen siganlarda yoksunluk sendromu oluşturulması modeli ile nikotine lokomotor duyarhla§ma geli§mesi modelleri kullanıldı. Şizofreni modeli olarak ise pozitif bulgulan modellediği du§ünülen ürkme refleksinin zayıf bir ön uyan aracıhğı ile inhibisyonu (ÖUAi) modeli ve negatif bulgulan modellediği düşünülen sosyal etkilesjm testi kullanıldı. Sıganlar öncelikle bağımhhğa yatkınlığın bir göstergesi olan yeni gevreye verdikleri lokomotor cevaba göre gruplandı ve ÖUAi ile sosyal etkileşim değerlerine göre karsjla§tınldı. Daha sonra ÖUAi değerlerine göre gruplanmıs, sıganlar nikotine duyarhlasjna gelisjnesi yönünden karşılaştırıldı. Son olarak beyinde benzer mekanizmalan etkileyen iki hastahğm benzer tedavilerden fayda görebileceği duşüncesiyle atipik bir antipsikotik olan klozapin alkol yoksunluğu ve nikotine duyarhla§ma modellerinde test edildi. Bağımhhğa yatkm sıganlarda sjzofreni bulgulan agismdan fark bulunamadı. Şizofreni bulgulan gösteren sıganlarda ise nikotine daha fazla duyarhla§ma gelişti. Klozapin alkol yoksunluğu belirtilerini hafifletti, nikotine duyarlılaşma gelişmesini ve nikotine geli§mi§ duyarhla§manm açıiğa çıkmasmı engelledi. Anahtar Kelimeler : Bağımlılık, şizofreni, klozapin, alkol, nikotin
Özet (Çeviri)
Investigating the Neuropsychopharmacological Basis of the Interaction Between Experimental Schizophrenia and Addiction It is known that patients suffered with schizophrenia smoke more cigarettes and use addictive drugs more often than other patients with psychiatric disorders. However, the mechanism of that interaction is not known. Proposed theories are (A) biological vulnerability between schizophrenia and addiction, (B) self-medication, and (C) development of schizophrenia as a result of substance use. In the present study biological vulnerability hypothesis has been tested for alcohol and nicotine dependence. Alcohol and nicotine were preferred for their legal status and easy accessibility of patients. In the present study animal models of ethanol withdrawal syndrome and locomotor sensitization to nicotine were used. Animal models of schizophrenia used in the present study are prepulse inhibition (PPI) of startle reflex (accepted as the model of positive symptoms) and social interaction test (accepted as the model of negative symptoms). First rats were classified according to their locomotor response to a novel environment, and compared for their PPI values and social interaction time. Then other groups of rats classified according to their basal PPI, and compared for their response to nicotine induced sensitization. Finally an atypical antipsychotic clozapine was tested for its activity over ethanol withdrawal syndrome and nicotine sensitization. Here we thought that if addiction and schizophrenia share similar biological origin, their treatments may be related. Rats vulnerable to addiction did not differ for their schizophrenia related test. Rats showing schizophrenia-like symptoms were sensitized to nicotine greater than the other group. Clozapine alleviated the symptoms of ethanol withdrawal syndrome, and blocked the induction and the expression of nicotine induced locomotor sensitization. Keywords : Addiction, schizophrenia, clozapine, alcohol, nicotine