Dissosiyatif bozuklukta psikiyatrik eş tanılar
Psychiatric comorbidity on dissociative disorder
  1. Tez No: 224405
  2. Yazar: IŞILAY ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZOROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Dissosiyatif Bozukluğu (DB) olan çocuk ve ergenler, bu yaş grubuna özgü diğer önemli psikiyatrik bozukluklar ve bazı nörolojik hastalıklar için karakteristik olan bulgu, belirti ve davranışlar gösterirler. Bu çalışmanın amacı Dissosiyatif Bozukluk tanısı alan ergen hastalarda yapılandırılmış görüşme çizelgeleri kullanılarak eş tanıların varlığını araştırmaktır. Bu çalışma ile DB'nin çok yönlü değerlendirilmesi amaçlanmış ve bu tanı kategorisinin ayrıştırılmasında yararlı olabilecek özelikler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Yöntem: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde takip edilen ya da polikliniğe yeni başvuran ve DB ön tanısı düşünülen, yaşları 12?18 arasında değişen 20 ergen hasta dâhil edilmiştir. DB tanısı, Dissosiyatif Bozukluklara tanı koymak amacı ile geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış bir klinik görüşme çizelgesi (SCID-D) kullanılarak doğrulanmıştır. Psikiyatrik değerlendirme, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) ile yapılmıştır. CBCL anne-çocuk formu, ÇÇKKL, ADES kullanılmıştır. Çalışmaya alınan hastaların EEG'lerinde patoloji olması ve tıbbi bir hastalığı olması, görüşmelere koopere olabilecek zihinsel işlevsellikte olmaması dışlama kriteri olarak kullanılmıştır.Bulgular: SCID-D'ye göre değerlendirildiğinde, olguların 5'inde (%25) DKB, 15'inde (%75) BTA-DKB tanısı saptanmıştır. Olguların tümü en az bir psikiyatrik tanı almıştır. Olguların%85'i en az 6 eş tanı almıştır. Olguların %95 (n=19)'inde duygudurum bozukluğu en sık eş tanıyken, bunu %85 (n=17) ile DEHB ve %75(n=15) psikotik bozukluklar izlemektedir. TSSB olguların % 50 (n=10)'sinde saptanmıştır. 15 (%75) olguda duygusal ihmal, 8 olguda (%40) duygusal istismar, 8 (%40) olguda fiziksel istismar ve 5 (%25) olguda cinsel istismar mevcuttu. 1 (%5) olguda baba ensesti olmak üzere 3 (%15) olguda ensest mevcuttu. En sık bildirilen travma türü duygusal ihmal (%75) olarak saptandı.Sonuç: Bu çalışmada DB tanısı alan ergenlerde yüksek oranda eş psikiyatrik tanı varlığı saptanmıştır. Aynı zamanda ihmal ve istismar oranları da yüksek bulunmuştur. Bu derece yüksek bir komorbidite varlığı travma öyküsü ile ilişkili olabileceği gibi DSM-IV sisteminin DB ayırıcı tanısındaki yetersizliğini de gösteriyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Children and adolescents diagnosed with Dissociative Disorder (DD) show behaviours, signs and symptoms characteristic for other important psychiatric disorders and some neurological disorders specific for this age group. The present study aims to evaluate psychiatric comorbidity rates and patterns in a sample of clinically referred children and adolescents diagnosed with DD with structured interview.Method: All cases were taken from children and adolescents who referred to İstanbul Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Psychiatry Clinic and suspected a diagnosis of DD. Participants were 20 preadolescents and adolescents aged 12?18 year-old and diagnosis was made by SCID-D. Psychiatric comorbidity was assessed using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL). CBCL, ADES were also used. Cases who had a pathological EEG or had a medical disorder and who had low mental capacity for cooperation were excluded from the study.Results: According to SCID-D, 5 cases ( %25) were diagnosed as DID, 15 cases (% 75) were diagnosed as DID-NOS. All of the children participated in this study had at least one, % 85 had six or more comorbid psychiatric disorder. The mean comorbid psychiatric disorder number was 6,75. % 95 of the participants met the criteria for a mood disorder,%85 participants met the criteria for ADHD, %75 of the participants met the criteria for psychotic disorder, % 50 of the participants met the criteria for PTSD. In 8 cases there was emotional abuse, in 8 cases there was physical abuse and in 5 cases there was sexual abuse. In 3 cases there was encest one of them was father encest. The most common trauma type was found to be emotional abuse (% 75).Conclusion: In this study high psychiatric comorbidity rate was found in adolescents diagnosed with DID. Also the rate of neglect and abuse was found to be high. This high comorbidity rate may be due to trauma history or may indicate the insufficiency of the DSM-IV system for the differential diagnosis of DID.