Canlıdan karaciğer nakli yapılacak hastaların vericilerinde çok dedektörlü bilgisayarlı tomografi (ÇDBT) ile yapılan karaciğerin parankimal,vasküler ve volümetrik analiz değerlendirmelerinin ameliyat bulguları ile karşılaştırılması
To assess the role of multislice CT in the evaluation of liver parenchyma, hepatic arterial, portal and venous anatomy, the detection of variations and liver volume measured by manual volumetry in potential liver donors
  1. Tez No: 224423
  2. Yazar: YAKUP AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU POYANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çok dedektörlü bilgisayarlı tomografinin, potansiyel canlı donör adaylarının karaciğerinin parankimal, vasküler ve volümetrik değerlendirmesinde güvenilirliğinin araştırılmasıdır.Materyal ve Metod: Ocak 2005 ile Mayıs 2007 tarihleri arasında, yaşları 18-56 arasında değişen ve parsiyel karaciğer rezeksiyonu yapılan 33 donör (16 kadın, 17 erkek) çalışmaya dahil edildi. Dört dedektörlü bilgisayarlı tomografi cihazı ile kontrastsız ve arteryel, portal ve hepatik venöz fazlarda yapılan incelemeler, operasyon bulguları bilinmeden retrospektif olarak değerlendirildi. Kontrastsız incelemelerde karaciğer parankimi yağlanma açısından dalak parankimi ile kıyaslanarak değerlendirildi. Kontraslı incelemelerde, aksiyel imajlarda, iki ve üç boyutlu imajlarda parankim değerlendirmesi yapıldı. Hepatik vasküler sistem anatomisi ve varyasyonları ortaya kondu. Karaciğer volüm ölçümü yapıldı. Elde edilen bulgular operasyon bulguları ile karşılaştırıldı.Bulgular:33 hastanın 4' ünde hepatosteatoz saptandı ve biyopsi ile korele edildi.33 olgunun 22' sinde (%66,7) normal hepatik arter anatomisi, 11' inde (%33,3) hepatik arter varyasyonu saptandı.33 olgunun 24' ünde (%72,7) normal portal venöz anatomi, 9' unda (%27,3) portal ven varyasyonu saptandı.33 olgunun 8' inde (%24,7) normal hepatik ven anatomisi, 25' inde (%75,3) hepatik venlerde varyasyon saptandı.Hastalarımızın tamamında hepatik vasküler anatomi ile ilgili elde ettiğimiz bulgular operasyon bulguları karşılaştırıldı, sonuçlar bire bir uyumlu bulundu.Elle çizim yöntemi ile yapılan karaciğer hacim hesaplaması sonuçları operasyon sonuçları ile yüksek korelasyon gösterdi.Sonuç: Çok dedektörlü bilgisayarlı tomografi, potansiyel canlı karaciğer donörlerinde hepatik vasküler anatomi, karaciğer parankimi ve volümetrik ölçümleri hakkında ayrıntılı ve doğru bilgi elde etmede kullanılabilecek yüksek doğruluk oranına sahip bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose : To assess the role of multislice CT in the evaluation of liver parenchyma, hepatic arterial, portal and venous anatomy, the detection of variations and liver volume measured by manual volumetry in potential liver donors.Materials and methods: Prior to transplantation surgery, a total of 33 living liver donor candidates (16 females, 17 males) with an age range between 18-56, underwent unenhanced CT and CT angiography in arterial, portal and hepatic venous phases with a four-detector CT scanner. Utilizing unenhanced CT imaging, both hepatic and spleenic parankimal density was measured for comparative purposes. Both axial and two and three dimensional images were evaluated for possible variants of hepatic vasculature. Liver volume was calculated using the manual method. CT findings were then compared to intraoperative findings.Results: Of 33 patients, 4 had hepatosteatosis, which were later verified by biopsy.Twenty- two patients had normal hepatic artery anatomy; eleven patients had hepatic arterial variations.Twenty-four patients had normal portal venous anatomy; nine patients had variations of the portal venous system.Eight patients had normal hepatic venous anatomy; twenty-five patients had variations of the hepatic venous system.Hepatic vascular anatomy findings directly correlated with the intraoperative findings.Hepatic volumes calculated pre-operatively by the manual method were in correlation with intraoperative findings.Conclusion: Multidetector CT is a valuable tool in the evaluation of potential living liver donors that provides complete and comprehensive information on the hepatic vascular anatomy, the liver parenchyma, and volumetric measurements.