Karaciğer nakli olmuş çocuklarda nakil sonrası bozulmuş glukoz toleransı sıklığı ve diyabet gelişim riskinin araştırılması
The investigation of the risk of posttransplant diabetes mellitus development and impaired glucose tolerance in pediatric liver transplant recipients
- Tez No: 224422
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SÖKÜCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Karaciğer nakli olmuş çocuklarda nakil sonrası bozulmuş glükoz toleransı sıklığı ve diyabet gelişim riskinin araştırılmasıPosttransplant diyabetes mellitus (PTDM) kardiyovasküler hastalıklar, nefropati, retinopati, nöropati gibi makro- ve mikrokomplikasyonlara, morbidite ve mortalitede artışa neden olabilir. Biz de bu çalışmada karaciğer nakli olmuş takrolimus kullanan çocuklarda oral glükoz tolerans testi (OGTT) ile glükoz tolerans bozukluğu sıklığını belirlemeyi, asemptomatik PTDM olgularını saptamayı ve obezite, ailede diyabet öyküsü, steroid tedavisi, yaş gibi olası risk faktörlerinin durumunu değerlendirmeyi amaçlamadık.Son 7 yıl içerisinde karaciğer nakli olmuş ve polikliniğimizden izlenmekte olan 28 olgunun hiçbirinde PTDM saptanmadı. Dört olguda (%14.3) izlemde düzelen erken PTDM öyküsü vardı. Bu olguların OGTT'si normal idi. Beş olguda (%17.9) karbonhidrat metabolizması bozukluğu (bozulmuş glükoz toleransı ve/veya hiperinsülinemi) vardı, hiçbirisi obez ya da fazla tartılı değildi ve sadece 1 olgunun (%20.0)) ailesinde diyabet öyküsü vardı (p>0.05). Organ reddi saptanan 6 olgunun (%21.4) ve yüksek doz steroid kullanmış 3 olgunun da (%10.7) OGTT'si normaldi. Karbonhidrat metabolizması bozukluğu saptanan 5 olgunun medyan yaşı daha büyük (14.3'e 7.0 yıl) ve posttransplant izlem süresi (5.3'e 2.5 yıl) anlamlı olarak uzundu.
Özet (Çeviri)
The investigation of the risk of posttransplant diabetes mellitus development and impaired glucose tolerance in pediatric liver transplant recipientsPosttransplant diabetes mellitus (PTDM) is a well-known complication of organ transplantation and may cause significant morbidity and mortality. So, we aimed to investigate impaired glucose tolerance, determine asymptomatic PTDM cases and assess the risk factors like obesity, family history of diabetes, steroid treatment and age by performing oral glucose tolerance test (OGTT) in liver-transplanted children using tacrolimus.Study group consisted of 28 liver-transplanted children between July 2000 and February 2007. We did not have any PTDM cases. Early PTDM in 4 cases (14.3%) regressed in follow-up and currently all had normal OGTT. None of 5 cases (17.9%) with impaired carbohydrate metabolism (either impaired glucose tolerance and/or hyperglycemia) were in the category of obesity or at risk of obesity and had family history of diabetes, but one (20%, p>0.05). Total 6 cases (21.4%) with acute rejection - together with 3 of them (10.7%) treated with pulse steroid- had normal OGTT.