Manisa bölgesinde erişkin yaş grubunda difteri antikor düzeyleri
Diphtheria antitoxin levels among adults in Manisa
- Tez No: 224657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BANU ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Difteri C. diphtheria'nın neden olduğu bulaşıcı ancak aşı ile önlenebilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle çocuklarda oluşturduğu solunum yolu ve deri enfeksiyonları önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Hastalık aşılama öncesi dönemlerde epidemiler yaparak çocuklarda yüksek oranda ölümlere ve ciddi komplikasyonlara yol açmıştır.1930'larda dünyada aşılamanın yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte hastalığın morbidite ve mortalitesinde belirgin düşme görülmüş ve özellikle gelişmiş toplumlarda bir sorun olmaktan çıkmıştır. Gelişmekte olan toplumlarda ise az sayıda bildirilen yıllık olgu sayılarıyla birlikte hastalık endemik olarak devam etmektedir. 1990'lı yıllarda Rusya ve eski Sovyetler Birliği'nin yeni bağımsızlık kazanan ülkelerinde gelişen ve erişkin yaş grubunu etkileyen büyük epidemi dikkatleri tekrar bu hastalığa yöneltmiştir. Yakın dönemde birçok araştırmacı toplumların bağışıklık durumunu ve erişkin aşılamasının önemini ortaya koyacak çalışmalar yapmışlardır.Manisa ilinde erişkinlerdeki difteriye karşı bağışıklık durumunu araştırdığımız çalışmamızda kişilerin %61,9'unun difteriye karşı korunduğu ve %38,1'inin hastalığa karşı duyarlı olduğu saptanmıştır. Koruyuculuk durumu ile yaş arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüş, en yüksek koruyuculuk oranlarının 20 yaş ve altı ile 71 yaş ve üzeri grupta bulunduğu belirlenmiştir. Hastalığa karşı en duyarlı yaş grubu ise 30-50 yaş grubudur. Cinsiyetler arasında koruyuculuk açısından anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.Manisa ilinde de hastalığa karşı duyarlı kişilerin erişkin yaşlara kaydığı gerçeği çalışmamızda belirlenmiş ve erişkin yaş dönemindeki difteri aşılamasının önemi bir kez daha ortaya konmuştur. 2006 yılında Sağlık Bakanlığı'nın kararıyla tetanoz aşısı yapılacak her durumda erişkin tipte difteri-tetanoz aşısının uygulanmaya başlanması bu sorunun giderilmesi açısından önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
Diphtheria is an infectious disease, caused by Corynebacterium diphtheriae, which can be prevented by diphtheria toxoid immunization. Respiratory tract and skin infections occurred especially in childhood are important morbidity and mortality factors. In pre-vaccination periods, by causing epidemics disease has engendered high death rates and serious complications among the children.In 1930s, along with the spread of vaccination all over the world, a dramatic decrease in disease?s morbidity and mortality has been seen and especially in the developed countries the disease ceased to be a problem. In the developing countries, however, in spite of a few annually cases, the disease has continued to be seen endemically. In 1990s, the acute epidemics, evolving in Russia and newly emerged independent countries of former Soviet Union and mostly affecting the adults, have attracted the attentions to this disease once again. Many researchers, recently, carried out studies that manifested status of immunization of the societies and the importance of adulthood vaccination.In our study that we searched for the adult immunization against the diphtheria, it is ascertained that 61,9% of the people are being protected against the disease whereas 38,1% of them are sensitive. There is a significant relation between the protective immunity and the age, it is determined that the highest protection rate exists among the 20 and lower than 20 age group together with 71 and over-71 age group. However, the most sensitive group against the disease is 30-50 ages. In terms of protection, no significant relation is ascertained between the sexes.The fact of people?s age who are sensitive to the disease is shifting to adulthood in Manisa is emphasized in our study and also the importance of diphtheria vaccination in adulthood is stated once again. In 2006, by the decision of Ministry of Health, the implementation of adult type diphtheria-tetanus vaccination in every case that necessitates tetanus vaccination is an important step to overcome the problem.