Ratlarda termal ağrı modelinde intratekal uygulanan bupivakainin analjezik etkisine intraperitoneal uygulanan ondansetronun etkisi
The effect of intraperitoneal ondansetron on intrathecal bupivacaine analgesic activity in the thermal pain model or rats
- Tez No: 224841
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİH KÜÇÜKGÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ratlarda intratekal verilen bupivakainin analjezik etkisine sistemik(intraperitoneal) olarak uygulanan iki farklı doz ondansetronun etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 24 adet rat alındı. Anestezi altında deneklere spinal kateter takıldı. Denekler randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Grup Serum Fizyolojik (Grup SF) (n:6): 10?L intratekal (İT) SF + 0,5 mL intraperitoneal (İP) SF verildi. Grup Bupivakain(Grup B) (n:6): 10?L İT bupivakain + 0,5 mL İP SF verildi. Grup Bupivakain Ondansetron1( Grup BO1) (n: 6): 10?L İT bupivakain + 0,5 mL 1 mg/kg İP ondansetron verildi. Grup Bupivakain Ondansetron4( Grup BO4) (n:6): 10?L İT bupivakain + 0,5 mL 4 mg/kg İP ondansetron verildi Kateter, ilaç uygulamaların ardından 10 ?L SF ile yıkandı İntratekal ve intraperitoneal ilaç uygulamalarından önce(0.dk) ve uygulamalardan sonraki 5., 10., 20., 30., 45., 60., 90., 120.dk ratlara tail-flick testi uygulandı. Eş zamanlı motor blok varlığı motor blok değerlendirme skalası kullanılarak değerlendirildi. Ölçümlerin ortalaması kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effect of systemic (intraperitoneally) two different doses ondansteron administration on analgesic activity of bupivacaine administered intrathecally in rats. Material and Method: 24 rats were included in the study. Spinal catheters were placed to all subjects under anesthesia. Subjects were randomized to 4 groups: Group Saline (Group SF) (n=6) 10 ?L of saline was administered intrathecally (IT) and 0.5 mL of saline was administered intraperitoneally. Group Bupivacaine (Group B) (n=6) 10 ?L of bupivacaine was administered IT and 0.5 mL of saline was administered intraperitoneally. Group Bupivacaine Ondansetron1 (Group BO1) (n=6) 10 ?L of bupivacaine was administered IT and 0.5 mL 1 mg/kg ondansetron was administered intraperitoneally. Group Bupivacaine Ondansetron4 (Group BO4) (n=6) 10 ?L of bupivacaine was administered IT and 0.5 mL 4 mg/kg ondansetron was administered intraperitoneally. Catheter was flushed with 10 ?L of saline after drug administrations. Tail-flick test was applied to rats before and 5,10,20,30,45,60,90,120 minutes after intrathecal and intraperitoneal drug administrations. The presence of simultaneous motor block was evaluated with motor block evaluation scale. Mean values of the measurements were recorded.